Erre a meglehetősen riasztó megállapításra jutott Mark Urban, a Connecticut-i egyetem kutatója, akinek erről szóló tanulmánya a Science-ben jelent meg.
Urban számos, a felmelegedés és a fajok kihalásával foglalkozó kutatást összegzett (131-et), és ezek eredményei alapján kalkulált.
Ha a felmelegedés gyorsabb, minthogy az adott faj képes legyen adott idő alatt elköltözni egy hűvösebb éghajlatra, saját, megszokott mikroklímájába, akkor nagy valószínűséggel kihal.
Különösen azok a területek vannak veszélyeztetve, ahol különleges a mikroklíma, amely máshol nincs, és feltehetően nem is lesz: Ausztrália, Új-Zéland és Dél-Afrika van a legnagyobb kockázatnak kitéve.
Utóbbi országban a fajok 23%-a tűnhet el John J Wiens professzor kommentárja szerint, aki rámutat Urban inkább európai és észak-amerikai adatokat elemzett, ahol nagyobb a mozgástér a felmelegedés elől menekülő flórának és faunának. (BBC)
Címlapkép: AFP PHOTO / PIERRE-PHILIPPE MARCOU
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.