Egyik tüntetéshez sem csatlakozott a Magyarországi Munkavállalók, Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete. Vezetője, Cser Ágnes szerint ők sztrájktárgyalás idején nem demonstrálnak, mert nem akarnak rosszban lenni a tárgyalópartnerrel. Cser a Magyar Nemzetnek adott interjújában kijelentette, hogy ő
"Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár személyében garanciát látok az előrelépésre, mert orvosként, megyei kórház-főigazgatóként közvetlenül is megtapasztalta azokat az anomáliákat, amelyeket a finanszírozási rendszer okoz."
A Clark Ádám téren nagyjából félezer ápoló gyűlt össze fél ötre fekete ruhában. A kútvölgyi idősek otthonából érkezett ápoló szerint nem csak a kórházakban, hanem a szociális területen dolgozók is bérfejlesztést követelnek. A felelősség náluk is nagy, nem áll mögöttük orvosi gárda.
Az egyik felszólaló szerint jelenleg csak elvesznek az ápoloktól, több munkáért kevesebb bért kapnak, ezért inkább külföldre mennek.
"Én itt Magyarországon akarok ápoló lenni"
- mondta a tüntető.
A demonstráción megjelent Kökény Mihály (MSZP), Szelényi Zsuzsa (Együtt), Szél Bernadett, Schiffer András, es Ikotity István (LMP).
Nagyjából ezren gyűltek össze, egy mentőautó mögött vonulnak át a Kossuth térre.
Scooter Endless summerre vonulnak a Nádor utcán, annyira hangos a zene, hogy nincsenek rigmusok. A tömegben több szakszervezet zászlója is látható, a Vasutasok és a gaskótlanított Ligáé.
A Kossuth térre érve már elhalkult a Scooter, a tüntetők "Mi vagyunk a nép" és "Gyertek velünk" skandálással sétál a Parlament elé.
Az Alkotmány utca végen felállított színpadon újabb szónokok jönnek. "Az egészségügy nem csak a benne dolgozóké, hanem az egész országé" mondat után Sándor Mária, a fekete ruhás nővér külön megköszönte a kollégájának, hogy helyettesíti, így felszólhatott. Azt mondja, hogy összefogtak, mert senki nem állt ki értük, de ők is hibásak, hogy aláírták a túlmunkát, miközben tudták, hogy lehet, hogy ki sem fizetik azt.
Aztán feltette a kérdés:
"Mit akarok? Becsületes minőségi betegellátást, ápolást, nem tűzoltást. A méltó halálhoz való jogot kérjük szépen. Ehhez kell a működő egészségügy, amihez pénz kell. Méltó béremelést kérünk, hogy itthon maradjunk. Kérjük vissza a megbecsülesünket" - mondta az ország pillanatnyilag leghíresebb nővére.
A mentősöket képviselő szakszervezeti vezető azzal kezdte, hogy van egy álma..., hogy ne kelljen másodállást vállalni, hogy ha a gyereknek cipő kell, akkor legyen miből. Életpályamodellt sürgetett, és azt mondta, hogy most jött el az ideje annak, hogy valaki megmentse a mentősöket.
Eközben a Hősök terére szervezett másik tüntetésre, amit a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara szervezett, több ezren gyűltek össze. A szakszervezet elnöke szintén arra panaszkodott, hogy mennyire nem becsülik meg őket anyagilag, és milyen körülmények között dolgoznak "Turkálóban vásárolt ruhákban dolgozunk romos épületekben", majd feltette a kérdést a tüntetőknek: "Mit csináltok a megérdemelt pihenőidőtökben?" "Dolgozunk!" - válaszoltak az egészségügyisek. A szakszervezet 12 pontos követelést fogalmazott meg.
A két tüntetés, a fehér és feketeruhás ápolóké az Emmi előtt egyesült, sokan vannak a téren.
A petíciókjukat Zombor Gábor, egészségügyi államtitkár veszi majd át.
Zombor a színpadra is felment, kifütyülték az államtitkárt. A szónok megköszönte, hogy személyesen veszi át Zombor a petíciót, es nem egy beosztottját küldte. De ekkor is kifütyülték az államtitkárt.
Felsorolják a követeléseket, amit végül át is adnak, Zombor kissé megszeppentnek látszik.
Cser Ágnes is szót kért valamiért, pedig ő szakszervezeti vezetőként nem támogatta a tüntetést, mert bízik a kormányban. Kifütyülik, belekezdene, gúnyosan megköszönte a kedves és őszinte fogadtatást, még nagyobb fütty volt a válasz. Nem adja fel, hergeli tömeget, de beléfojtják a szót.
Zombor kap szót, az államtitkárt meghallgatják. Azt mondja, segíteni akar, a tüntetők követelési jogosak. És azt kívánja, hogy békésen teljen az este.
"Senkitől nem kell senkinek félni. Önöknek mindenben igazuk van."
Az ápolók aligha fognak kukákat gyújtogatni. Ezt jelzi, hogy a végén megtapsolják az államtitkárt.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.