Az MNB szerint májusban átlagosan a 3904 milliárd forintra emelkedett a forgalomban lévő készpénz mennyisége, ami új abszolút rekord. Egy hónap alatt egy híján 80 milliárd forinttal nőtt a készpénz mennyisége.
A készpénz GDP-hez viszonyított aránya egyrészt jól követi az adott ország korrupciós kockázatait (a bankókkal nyilván sokkal egyszerűbb feketén üzletelni, kenőpénzes borítékokat átadni), másrészt az emberek általános bizalmát a pénzügyi rendszerben.
A forgalomban lévő készpénz, mint látható, jóval az infláció és a GDP-növekedés üteme feletti meredekséggel növekszik. 2013 eleje óta a fogyasztói árak 0,98 százalékkal emelkedtek mindössze, a reál GDP pedig 6,1 százalékkal bővült – ehhez képest a készpénz mennyisége 34 százalékkal ugrott meg ezalatt.
Igaz, nem csak a gazdasági bűnözés, hanem az alacsony kamatok és a kormány egyes intézkedései (tranzakciós illeték, bankadó, ingyenes készpénzfelvétel) miatt relatíve magasabb banki költségek is a készpénz térnyerését okozzák.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.