Nem kaphatják vissza a Pissarro-festményt a korábbi tulajdonosok leszármazottjai

jog
2015 június 14., 17:14

Az amerikai szövetségi bíróság szerint nem kaphatják vissza Camille Pissarro Rue Saint-Honoré, Aprés-midi, Effet de Plui című festményét annak a zsidó nőnek a leszármazottjai, akinek 1939-ben a nácik nyomására 360 dollárért kellett eladnia a képet. A kép most a madridi Thyssen-Bornemisza Múzeum gyűjteményéhez tartozik

A jogi vita már évtizedek óta tartott, most azonban John F. Walter amerikai szövetségi bíró Los Angelesben elutasította Lilly Cassirer hozzátartozóinak beadványát, akik nemcsak a múzeumot, hanem Spanyolországot is perelték a festmény visszaszolgáltatását és az okozott kár megtérítését követelve.

A bíró szerint az ügyben a spanyol jogot kell alapul venni, és annak értelmében nem kell elrendelni a kép visszaadását.

photo_camera Camille Pissarro - Rue Saint-Honoré, dans l'après-midi. Effet de pluie (1897) -Kép: Wikipedia

Ugyanakkor felszólította a múzeumot, hogy végre találjon ki valamit a nácik által elrabolt műalkotások visszaadásáról Spanyolország által elfogadott nemzetközi egyezmények alapján.

Evelio Acevedo Carrero, a Thyssen-Bornemisza Alapítvány ügyvezető igazgatója, megjegyezte, hogy a múzeum fontolóra vehet valamiféle erkölcsi elismerést, például feltünteti a kép mellett, hogy az egykoron a nácik által lefoglalt képzőművészeti alkotások közé tartozott.

Az igazgató azt is elmondta hogy Lilly Cassirert a német kormány a második világháború után már kárpótolta, mivel a műtárgy holléte ismeretlen volt, és ezt a bíró is kiemelte döntésében.

A festmény 1951-ben bukkant fel az Egyesült Államokban, ahol egy kaliforniai műgyűjtő vette meg, 1976-ban került Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza báró gyűjteményébe, és a múzeum 1992-es megnyitása óta van a madridi intézményben.

Acevedo nagyon örült az döntésnek, viszont a család egyből jelezte, hogy fellebbezni fog az ítélet ellen.

(MTI/New York Times)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.