Mintha egy XXI. századba szakadt Kafka-regény első mondata lenne:
A lengyel életvédők képviselői tiltakozó akciót kezdtek az ellen, hogy német és lengyel feminista szervezetek abortusztablettákat szállító drónt terveznek átreptetni a német-lengyel határon.
Az „Abortion drone” (Abortuszdrón) elnevezésű, szombatra tervezett akció szervezői a TVN24 hírtelevízió szerint arra akarják felhívni a közvélemény figyelmét, hogy a terhességmegszakítás Lengyelországban az európai országoktól eltérő szinten érhető el.
A drón a két határmenti város - a németországi Frankfurt (Oder) és a lengyelországi Slubice – között repülne át, esemény utáni tablettákat szállítva. A gép leszállása után a feminista szervezetek egy sajtóértekezletet terveznek.
A beharangozott akciót több konzervatív lengyel kommentátor elítélte. Az egyik lengyel életvédő szervezet elnöke, Antoni Zieba úgy nyilatkozott az újságíróknak: a kezdeményezés
„a lengyel-német kapcsolatoknak a második világháború alatti legsötétebb mozzanatait”
idézi, amikor a hitleri Németország a megszállt Lengyelországban az ország megsemmisítését tervezte a terhességmegszakítás és a fogamzásgátlás népszerűsítése révén.
Zieba ezzel kapcsolatban a náci Németország egyik vezérének, Martin Bormann tábornoknak szavait idézte, miszerint nem kívánatos a szlávok termékenysége.
Lengyelországban az abortusz kizárólag abban az esetben megengedett, ha a terhesség nemi erőszak következménye, az anya élete forog veszélyben, vagy a magzat visszafordíthatatlan károsodást szenvedett. Az első esetben a beavatkozás a magzat 12 hetes koráig, az utóbbi kettőben 24 hetes koráig végezhető el.
Az esemény utáni tabletta ugyanakkor már vény nélkül kapható Lengyelországban, annak a rendeletnek az értelmében, melyet az egészségügyi miniszter idén áprilisban írt alá. A szert a 15 évnél idősebbek vehetik meg. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.