Görög kormányzati szervek vizsgálatot indítottak több olyan görög újságíró ellen is, akik cikkeikben vagy tévéműsoraikban az igen mellett, azaz a szélsőbaloldali Sziriza ellen kampányoltak a vasárnapi népszavazás előtt. A szavazáson végül a kormány és az azt támogató Sziriza akarata érvényesült: a görögök nemet mondtak az EU és az IMF által kért takarékossági programra, megszorításokra és reformokra.
A görög főügyész, a helyi médiahatóság és az athéni újságíró-unió is vizsgálatokat indított a Sziriza álláspontját kritizáló és a hitelezők ajánlatának elfogadása mellett kampányoló újságírók ellen. legtöbbjük ellen az a vád, hogy műsoraikban nem adtak egyenlő teret mindkét oldalnak, és háttérbe szorították a nem szavazat melletti álláspontokat. Ezzel pedig megsértették a választási törvényt.
A görög ügyészség szerint ők nézői bejelentések miatt kezdtek el vizsgálódni. Az athéni újságíró-unió etikai bizottsága előtt pedig az ország legismertebb tévébemondói és hírigazgatójának közül kilencnek kellett eddig felelnie. Az unió több helyi újságíró szerint is a Sziriza ellenőrzése alatt áll.
Az egyik eljárás alá vont tévés a Facebookján azzal vádolta a kormányt, hogy
így akarja elhallgattatni a kritikus hangokat a görög médiában.
Hétfőn azt írták a görög lapok, hogy a megindtított vizsgálatokon kívül még a parlament is büntetheti a tévéadókat. A Sziriza szóvivője erről a lehetőségről ennyit mondott:
„A görög parlament feladata, hogy védje a Görög Köztársaságot, és hogy olyan intézkedéseket hozzon, amik nem hagyják büntetlenül a választási jogszabályok megsértését.”
Az országban működő, magánkézben lévő médiavállalatok többsége nem a Sziriza álláspontját támogatta a vasárnapi népszavazáson, inkább a hitelezőkkel való minél gyorsabb megállapodást sürgették.
A beszámolók szerint bár a választási törvényben előírt pártatlanságot kérik számon most a médián, mégis csak olyanokat vegzálnak, akik az elmúlt napokban kritizálták a kormányt.
„Ha csak mondtál valamit korábban, ami nem volt teljesen politikailag korrekt, vagy nem volt kedvező a korábbi pénzügyminiszterre, Janisz Varufakiszra nézve, már behívnak, és bocsánatot kell kérned. Teljesen politikai jellegű az eljárás.”
- mondta egy görög újságíró. (The Sydney Morning Herald)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.