Kérem, köszi: két szó, amivel vérig tudsz sérteni egy afgán menekültet

képzavar
2015 július 14., 11:22

A Magyarországra érkező menekültek megsegítésére létrehozott Facebook-csoportban bukkant fel tegnap egy figyelmeztetés:

"KÖZÉRDEKŰ info a farszi tolmacstol: lehetoleg ne hasznaljatok afganok elott a köszi es a kèrem szavakat, mert ez a ket legdurvabb sertes...
.....amugy furcsamod majdnem az osszes udvariassagi szavunk az... ez biztos megerne egy nyelveszeti kutatast:) Nem tudom h ki csinalja a szotart, de tegye bele legyen szives, majd priviben megirom h mit jelentenek"

Kíváncsiak lettünk, hogy mi igaz mindebből, ezért kutakodni kezdtünk. A Google szokás szerint segítőkész volt, a yourswear.com oldalt dobta ki, ezzel az eredménnyel:

What is kerem da kusse bibit in Dari (farsi): The english translation is "my big dick in your granmas pussey"

Oké. Célegyenes, gondoltuk, de azért még megkérdeztük egy kedves afgán barátunkat, hogy segítsen a fordításban. És ekkor kiderült, hogy tényleg minden így van:

"kérem = faszom. (amiből a kér a fasz)

köszi = kurva (igazából kuszinak mondják, de mivel az afgánok nem tudják kiejteni az ö betűt, így tényleg érdemes kerülni)

de egyébként azért annyira komolyan nem szokták venni, inkább mindenki csak nevet rajta"

Azaz ezek a kifejezések valóban sértőek lehetnének egy afgán ember számára. De valószínűleg senki nem veszi ezeket komoly sértésnek, ha több ezer kilométer megtétele után segítőkész magyar emberekkel találkozik, akik óvatlanul használnak egy-egy szót, szóval kár ezen aggodalmaskodni.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.