A jelek szerint nincs kapcsolat a fiatalkori krónikus marihuánafogyasztás és a felnőttkori testi-lelki betegségek között, állapították meg egy friss, az Amerikai Pszichológiai Társaság által közölt tanulmányukban a Rutgers Egyetem és a Pittsburghi Gyógyászati Központ kutatói.
A marihuána egészségügyi kockázatairól ezidáig is számos tanulmányt közöltek, de az eddigi kutatások között alig akadt olyan, ami a fiatalkori marihuánafogyasztás felnőttkori hatásait, és a kevés longitudinális kutatás eredményei is ellentmondásosak voltak. Az eddigi kutatások alapján a mostani vizsgálatot végzők mégis arra számítottak, hogy a kamaszkori marihuánafogyasztásnak kimutatható negatív hatásai lesznek felnőttkorban.
„Amit találtunk, az kissé meglepő volt. Semmiféle különséget nem találtunk a testi-lelki egészség alakulása és a fiatalkori marihuánafogyasztás mennyisége és gyakorisága között” – mondta a tanulmány ismertetésekor a kutatást vezető pszichológus, Jordan Bechthold a Pittsburghi Egészségügyi Központtól.
A meglepetés indokolt, az eddigi vizsgálatok számos káros hatást tulajdonítottak a fiatalkori krónikus marihuánafogyasztásnak:
A szív- és érrendszeri, illetve az anyagcsere-problémákat vizsgáló kutatási eredmények is ellentmondásosak voltak:
A marihuána legalizációjának ellemzői leggyakrabban és legnagyobb veszélyként az emberi elmére gyakorolt hosszútávú, károsnak vélt hatását szokták felemlegetni, amit eddig több vizsgálat is alátámasztott:
A depresszióval kapcsolatban is hasonlóan ellentmondásos eredményei voltak az eddigi kutatásoknak.
A Rutgers és a Pittsburghi Egészségügyi Központ kutatása annyiban tért el a korábbi longitudinális kutatásoktól, hogy mintaként egy 1987-88-ban kezdődött kutatás alanyait használhatták, akikat 14-26 éves koruk között 5 alkalommal félévente, a következő tíz évben pedig évente mértek fel, majd 36 éves korukban újra. A kutatásban fogyasztási szokásaik alapján négy csoportba osztották az alanyokat: nemfogyasztókra, csak kamaszéveikben fogyasztókra, már fiatal felnőttként fogyasztani kezdőkre és fiatalkoruk óta folyamatosan fogyasztókra.
Az eredmények elemzése alapján pedig
sem szervi, sem lelki betegségek terén semmilyen számottevő különbséget nem figyeltek meg a négy csoport egészségi állapotában.
Különbséget mindössze a csoport fekete és fehér tagjai között figyeltek meg:
A fogyasztással összefüggésben azonban, ismétlem, semmilyen releváns eltérést nem találtak.
Tény, hogy a lelki betegségeket binárisan vizsgálták csak, vagyis a meglétét vagy nemlétét vették figyelembe. Mint azt a tanulmányukban írták, ez a módszertani sajátosság annak mérését lehetetlenné tette, hogy a marihuánafogyasztás milyen összefüggésben lehet bizonyos pszichotikus tünetek erősségével.
Más, például szív- és érrendszeri betegségek kapcsán pedig megjegyzik, hogy mivel a felnőttkorú minta átlagéletkora is csupán 36 év volt, ezért egyes egészségkárosodásoknak talán idejük sem volt még kifejlődni - bizonyos kockázati tényezőket pedig az alacsony esetszám miatt nem állt módjukban vizsgálni.
Vagyis végső megállapításuk szerint érdemes volna több hasonló kutatást végezni,
de saját eredményeikből nem tudnak arra következtetni, hogy a fiatalkori krónikus marihuánafogyasztásnak hosszú távon súlyosan egészségkárosító hatásuk volna. (A kutatás összefoglalóját az Eureka Alerten olvashatják, magát a tanulmányt (.pdf) itt érhetik el.)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.