Valamikor ennek is el kellett jönnie:
augusztus 20-án várhatóan lengyelsztrájk lesz Nagy-Britanniában.
A munkabeszüntetésben több ezer lengyel vendégmunkás vesz majd részt, és az első brit bevándorlósztrájknak nincs köze egyik nagy szakszervezethez sem. A sztrájkot Facebook-csoportokon keresztül szervezik, az ötlet pedig egy lengyel újság, a Polish Express szerkesztőjéről jött.
A lengyel vendégmunkásoknak abból van elegük, hogy Nagy-Britannia gazdasági bajaiért sokan a bevándorlkat hibáztatják. Már el is kezdtek olyan pólókat nyomtatni, amin az szerepel, hogy
„Elég! Ne bennünket hibáztassatok!”
Azt is szeretnék megmutatni, hogy a bevándorlók Nagy-Britannia fontos csoportját képezik, ezért szeretnék is megkapni a megfelelő elismerést.
A nagy-britanniai lengyel közösség 680 ezres létszámával az egyik legnagyobb az országban, majd félmillióan közülük az egészségügyben, az építőiparban és a vendéglátásban dolgoznak. A közösség több vezetője fenyegetőzött már sztrájkkal, ahogy a brit kormány egyre szigorúbb lépéseket tett az illegális bevándorlás visszaszorításáért. Több lengyel szerint azonban a Calais-i helyzet által is szított bevándorlóellenesség már őket is rosszul érinti.
A lengyelek azonban megosztottak a sztrájk támogatásában, sokan nem hiszik, hogy érdemes ezt csinálni, attól tartanak, hogy visszafelé sül el a munkabeszüntetés.
Néhányan megpróbálták inkább pozitív irányba terelni a sztrájkot, a Twitteren #polishblood, azaz lengyel vér hastaggel jelentek meg felhívások, hogy augusztus 20-án minden lengyel menjen el vért adni, ezzel indokot szolgáltatva ahhoz, hogy miért nem mennek be dolgozni.
A brit gazdaságban hatalmas a vendégmunkások szerepe, a legtöbb erről készült tanulmány meg is jegyzi, hogy a brit társadalomnak és az államnak inkább előnye származik a bevándorlásból. 2000 és 2011 között az EU-ból érkező bevándorlók 20 milliárd fonttal többet adóztak, mint amennyit költött rájuk a költségvetés. (Independent)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.