AZ India északi részén lévő Harijána állam lesz az első régió Indiában, ami külön női rendőrőrsöket állít fel, hogy eredményesebben tudjon fellépni a nőkkel szemben elkövetett bűncselekmények ellen. A BBC a Gurgaon városban épp mostanában felálló 27 fős (+1 vezető) őrsről közölt riportot. Az alakulat munkáját civilszervezetek és tanácsadók is segítik majd. A szervezetek képviselői is a rendőrőrsön dolgoznak majd, és igyekeznek segítséget nyújtani a bármilyen módon bántalmazott nőknek egészen a bűnvádi eljárástól a jogi tanácsadáson át a rehabilitációig.
Az őrs mellé kirendelnek egy 50 rendőrből álló tömegoszlató egységet is.
Umesh Bala felügyelő, a gurgaoni őrs vezetője 30 éve rendőr, és nemcsak komoly bűnügyek felderítésében vett részt, de nőknek szóló segélyvonalat is üzemeltetett már. A BBC-nek azt mondta, hogy a legtöbb, nőktől érkező panasz szexuális zaklatásról szól. A felügyelő szerint a tettlegességig nem fajuló ügyekben sokszor azzal védekezik a megvádolt férfi, hogy a sértett nő a barátja volt. Ilyenkor a rendőröknek kell elmagyarázni neki, hogy a nő nem az ő tulajdona, ha már nem akar barátkozni a férfival, akkor le lehet szállni róla.
Harijána állam az utóbbi években komoly gazdasági fejlődésen ment keresztül, de a kultúráján is meglátszik, hogy a korábban falusias agrártársadalom most válik urbánussá. A helyzetet nehezíti, hogy ebben az államban majdnem a legkevesebb az 1000 férfira jutó nők száma (a 2011-es népszámlálás szerint csak 879), és az állam a nők elleni erőszakos bűncselekmények tekintetében is az legrosszabbak között van Indiában.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.