„Világosan látszik, hogy akik most Magyarországra érkeznek, azok háború elől menekülnek, hiszen túlnyomó többségük Szíriából, Afganisztánból és Irakból jött” - kezdte a magyarországi helyzet értékelését. „Ezekben az országokban háború van. Megfelelő ellátásra van szükségük, a hatóságoknak regisztrálni kell őket, és elindítani a megfelelő eljárásokat, hogy eldőljön, menedékjogot kapnak-e.”
Éppen ezért helyesnek tarja, hogy a magyar hatóságok most minden menekültet regisztrálni szeretnének, és befogadó állomásokon elhelyezni őket, ameddig a menekültjogi eljárásuk befejeződik.
Két területen viszont szerinte javítani kellene a magyar hatóságok munkáján. „Megfelelő kommunikációra lenne szükség ezekkel az emberekkel. A pályaudvarokon lévőkkel nem volt megfelelő kommunikáció, és nagyon sok zavart okozott, hogy az ott lévőknek fogalmuk sem volt, hogy mik a lehetőségeik, miért nem mehetnek tovább. Mindezt el kell mondani nekik.” (Szerda estig nem kaptak semmilyen felvilágosítást az ott lévők, csak azt látták, hogy néha felszállhatnak a vonatra, máskor pedig nem.)
A másik probléma, hogy Magyarországon a befogadó állomások szűkösek, és az ottani feltételeken is van bőven javítani való. Ez szerinte nem csak a magyar állam felelőssége, mert ilyen terhelés esetén nemzetközi összefogásra lenne szükség.
Az ENSZ szerint a legjobb megoldás az lenne, ha az EU-ba érkező menekülteket szétosztanák a tagállamok között, és így Magyarország terhei is csökkenhetnének. (Ezt a tervet a magyar kormány elutasítja, Orbán Viktor azt mondta Brüsszelben, hogy előbb az EU külső határait kell lezárni, és csak azután megbeszélni, hogy mi legyen a menekültekkel.)
Babar Baloch (illetve az általa képviselt ENSZ-szervezet) szerint a szerb-magyar határra épített kerítés nem megoldás a mostani válságra.
„Menedékjogot kérni nem bűncselekmény, hanem jog, amit nemzetközi törvények biztosítanak. Aki menedékjogot kér, azt be kell engedni az országba. Ezt mondja ki a nemzetközi és az EU-s jog is”
- emlékeztetett.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.