Pintér Sándor belügyminiszter a jobbikos Mirkóczki Adám képviselő kérdésére adott írásbeli válaszából sok fontos számadat derül ki a menekültügyi eljárással és a határrendészettel kapcsolatban.
155 484 menedékkérelmet regisztráltak idén január óta a magyar hatóságok.
Ebből 88 fő kapott is menekültstátuszt, 218 embert ismertünk el oltalmazottként, 4 főt befogadottként, 1914 kérelmet utasítottunk el, és 64 696 eljárást szüntettünk meg.
A kevés menekültstátusz azonban nem feltétlenül a magyar hatóságok szívtelenségét mutatja, az oka az is, hogy sok migráns elhagyja az országot mielőtt még elbírálnák a kérelmét, és így eleve nem kaphat státuszt.
Ezekre a számokra mondta azt Kovács Zoltán kormányszóvivő, hogy
„Magyarország egy befogadó állam.”
Állampolgárság szerint a menekültek között van 3 fő elefántcsontparti, 1 fő egyiptomi, 4 fő eritreai, 2 fő etióp, 12 fő szomáliai, 1 fő dél-szudáni, 3 fő szudáni, 1 fő ugandai, 1 fő kubai, 14 fő afgán, 1 fő örmény, 2 fő azerbajdzsáni, 1 fő grúz, 1 fő indiai, 4 fő iráni, 3 fő iraki, 4 fő pakisztáni, 12 fő szír, 6 fő palesztin, 1 fő hontalan és 11 fő ismeretlen.
Az oltalmazottak: 2 fő ukrán, 1 fő kameruni, 1 fő kongói köztársasági, 3 fő eritreai, 1 fő ghánai, 2 fő líbiai, 1 fő mali, 29 fő szomáliai, 8 fő szudáni, 41 fő afgán, 7 fő iráni, 30 fő iraki, 1 fő nepáli. 2 fő pakisztáni, 79 fő szír, 5 fő palesztin, 1 fő jemeni, 4 fő ismeretlen.
A befogadottak: 2 fő ukrán, 1 fő pakisztáni, 1 fő togói.
Ezen kívül az úgynevezett dublini eljárásban 2015. január 1-tőt 2015. augusztus 31-ig 973 személyt küldtek vissza Magyarországra, 923 transzfert pedig már előkészítettek. Az összes eddig, át- és visszavételre irányuló megkeresés 26 805 főt érint. A dublini eljárás az az EU-s jogszabály, ami szerint a menekültkérelmet benyújtókról annak az EU-tagállamnak kell gondoskodnia, amelyik a legnagyobb szerepet játszotta a migráns EU-ba lépésében. Ez általában az az ország, ahol a bevándorló először az EU területére lép, és regisztrálják. Ez nagyon sok migráns esetében Magyarország, hiszen itt húzódik a legforgalmasabb bevándorlási útvonal. A magyar kormány ezért riogat azzal, hogy visszaküldhetik nyugatról az itt regisztrált migránsokat. Az EU vezetői pedig azért dolgoznak most egy új menekültelosztó-rendszer felállításán, mert látszik, hogy a dublini rendszer sok tagállammal szemben igazságtalan.
2015. január 1-től 2015. szeptember 7-ig összesen 170 252 személyt fogott el a magyar rendőrség, amiért illegálisan próbálták meg átlépni a magyar határt. Ebbe tehát nemcsak a menedékkérők tartoznak bele, a Belügyminisztérium által összeállított táblázat szerint idén elfogtak 111 határsértő szerbet, 14 oroszt, 14 kínait és 24 románt is. A legtöbb határsértő persze szíriai (67 015 fő), afgán (43 772 fő) és koszovói (23 403 fő) volt. De meglepően sok, pakisztáni jött. 14 959 pakisztáni határsértőt regisztráltak, az több, mint az ide érkező iraki migránsok (kicsit több mint 6000 fő) duplája. A hatodik helyen a bangladesiek (4083 fő) állnak, akiknek a koszovóiakhoz hasonlóan szintén nagyon kevés esélyük van arra, hogy menekültstátuszt kapjanak
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.