Kedd délben teljesen le kellett zárni a röszkei közúti határátkelőhelyet, annyira sok menekült torlódott fel a kerítés szerb oldalán. Eleinte Magyarországra még beléphettek az errefelé közlekedők, és csak a kifelé irányuló forgalmat korlátozták, mivel a szerb oldalon a határőrök éppen abba a sávba szorították a folyamatosan érkező menekülteket. Később azonban a tömeg akkorára duzzadt, hogy nem maradt más megoldás, mint a teljes határátkelőt lezárni. A magyar rendőrök igyekeznek a sajtó képviselőit is távolabb terelni a frontvonaltól, arra hivatkozva, hogy ezzel az ő testi épségüket védik.
A határátkelő szerb oldalára érkezőket elég mostoha körülmények várják.
Árnyék szinte egyáltalán nincs, sokan a helyszínen lévő újságírók járművei alatt-mellett keresik a hűvöst. A szerb állami szervek alig képviseltetik magukat, senki semmilyen segítséget nem nyújt, és a rendőrök is csak távolabbról figyelik az eseményeket. Kedd délelőtt viszont folyamatosan érkeztek ide az eddig inkább a magyar oldalon segítő nemzetközi önkéntesbrigád tagjai, akik ételt és italt is osztanak, valamint foglalkoznak az orvosi ellátásra szorulókkal.
Az egyre nagyobb tömegben hamarosan megjelentek az elégedetlenkedő hangok, kedden dél körül egy 100 fő körüli csoport éhségsztrájk-szerűségbe kezdett. Letették a földre a kapott élelmiszart és italt, és "NO FOOD, NO WATER UNTIL OPEN BORDER" ("se étel, se ital, amíg nincs nyitva a határ") szövegeket lobogtattak papírlapokon.
A magyar állam a hivatalos határátkelőtől nyugatra alakította ki a "tranzitzóna" névre hallgató konténervárost. Itt a kerítést 200 méter hosszan konténersor helyettesíti - szögesdrót azért ennek a tetején is van -, amelyen egyetlen egy ajtón keresztül fogadják a menekülteket. 15 perceként körülbelül 2 embert engednek be a magyar hatóságok. Nem világos, hogy bent mi történik a menekültekkel, a helyszínen tartózkodó tudósítónk azt feltételezi, hogy valószínűleg ételt és talán szállást is kapnak ott.
A többieknek kint kell várniuk, árnyék itt sincs, viszont legalább a magyarok kitettek néhány vízcsapot.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.