A Magyar Helsinki Bizottság a horgosi határátkelőnél történt összecsapásokról készült felvételek alapján több szempontból is kivizsgáltatná a rendőrség fellépését.
Az állásfoglalásukban leszögezik, hogy a tegnapi röszkei összecsapásról nyilvánosságra került felvételek egyértelműen alátámasztják, hogy migránsok egy csoportja erőszakosan a rendőrökre támadt. A támadásban kormányzati információk szerint 14 rendőr sérült meg.
A hírek szerint lengyel, szlovák ausztrál újságírókat vett őrizetbe a rendőrség, valamint arról is érkeztek hírek, hogy a lengyel és az ausztrál újságírót gumibottal is megverték. Továbbá rendőri bántalmazásról számoltak be a szerb állami televízió munkatársai. Az elérhető felvételekből az is egyértelmű, hogy olyan helyeken került sor tömegoszlatásra könnygázzal, ahol sok volt a gyerek, ami miatt pánik alakult ki.
Nem tartják ésszerűnek azt a magyarázatot, hogy ennyi újságíró támadt volna a rendőrökre, és a nyilvánosságra került felvételek szerint amikor a menekülők elkezdték a kerítést rugdosni és a rendőröket kövekkel dobálni, a helyszínen már nem tartózkodtak gyerekek, így minden bizonnyal nem az ekkor – valószínűleg indokoltan – használt könnygáz érte el a gyerekeket.
A Helsinki Bizottság szerint mindez azt a verziót támasztja alá, amely szerint a kapu betörése után egy ponton a rendőrök visszahúzódtak, és visszavonták a vízágyút is, amit a menekültek úgy értelmezhettek, hogy át lehet menni a határon, és „thank you” felkiáltásokkal és vastapssal vonultak a határállomás magyar részére, ahol azonban a tudósítás szerint durván lecsaptak rájuk a TEK-esek.
Vélhetőleg ekkor érte a könnygáz a gyerekeket, és az újságírókat is ekkor verték meg gumibottal.
Kezdettől egyértelmű volt, hogy a Magyarország határánál feltorlódó, megfelelő ellátás – élelem, szállás és orvosi segítség – nélkül hagyott tömegben jelentősen meg fog nőni a feszültség, különösen úgy, hogy az ezres nagyságrendű tömegből naponta 60–70 ember jut el addig, hogy legalább a menedékkérelmét benyújthassa. Éppen ezért vezényelt oda a kormány több ezer rendőrt, TEK-est és katonát. Lett volna tehát mód felkészülni a kockázatokra, és lett volna lehetőség ezt humánus módon megtenni, nem csak fenyegetéssel, hanem
már a minimális ellátás biztosításával is csökkenteni lehetett volna a az erőszakos események kialakulásának veszélyét.
Megalapozatlannak tartják Bakondi György miniszterelnöki főtanácsadó kijelentését, miszerint a tegnapi összecsapásokkor a rendőrség törvényesen, szakszerűen, túlzások nélkül látta el a feladatát, mivel ilyen gyorsasággal nem lehet lefolytatni egy tisztességes vizsgálatot. A Helsinki Bizottság követeli a vágatlan rendőrségi felvételek nyilvánosságra hozását, mivel a tényállás ennek hiányában nem tisztázható megfelelően.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.