Az Economist egy kicsit Orbánra kacsintott

migráció
2015 szeptember 25., 16:37

A brit Economist magazin, ami az utóbbi hónapokban Orbán Viktor és a magyar bevándorlás-politika egyik komoly kritikusa volt, most arról közölt cikket, hogy a magyar miniszterelnöknek néhány pontban elfogadható az alapállása. Elsősorban abban, hogy nem elégszik meg az EU-s menekültkvótával, hanem a migránsválság mélyebb megértése felé sarkallná az uniót.

Az Economist cikke szerint az EU-nak is be kell látnia, hogy érdemesebb lenne megérteni, hogy a szíriai bevándorlók miért hagyják el tömegesen Törökországot, Libanont és Jordániát, ezekkel a kormányokkal szorosabban kellene együttműködniük az európai vezetőknek.

A lap elismeri azt is, hogy van igazság Orbán szavaiban, amikor a miniszterelnök azt hajtogatja, hogy a déli határon álló kerítés igazából csak azt garantálja, hogy az ország eleget tudjon tenni az unió külső határainak védelmére vonatkozó, törvényi kötelezettségének. A cikk pedzegeti azt is, hogy Orbánt Európa-szerte elítélik migrációs politikája miatt, míg arról alig beszélnek, hogy Görögország jogszabályi kötelességeinek teljes figyelmen kívül hagyásával lényegében feladta a határai védelmét, és csak simán tovább küld minden érkezőt Európa belseje felé. Ráadásul amíg mindenki Orbánnal van elfoglalva, alig merül fel, hogy Görögországnak talán tényleg uniós segítség kellene abban, hogy határain újra rendes ellenőrzés legyen, és hogy a túlterhelt görög szigeteken regisztrálhassák az érkező migránsokat.

Az Economist cikkének alapállása tehát leginkább az, hogy bár Orbánt tényleg számos kritika érheti, de ugyanígy sok kritika hozható fel az EU vezetőivel szemben is a bevándorlóválság kezelésében.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.