2253
Ennyi volt a hétvégén a hat NBI-es meccs átlagnézőszáma. Ez negatív rekord ebben a szezonban.
Persze, persze a Fradi nemhogy nem otthon játszott, hanem Felcsútra mentek, ahol még így is a telt ház volt, de az akkor is csak 3798 néző. Egy forduló átlagnézőszámát nagyjából az dönti el, hogy mennyien mennek ki a Fradi meccsére. Két hete volt Újpest-Fradi volt, nyolcezer nézővel, aztán Fradi-Békéscsaba, szintén ennyi nézővel. Most pont Orbán Viktor megvalósult álmának befogadóképessége miatt is lett a negatív rekord. És az eső is esett.
Valójában nagyobb a baj. A Magyar Labdarúgó Szövetség már tényleg mindent bevet annak érdekében, hogy ne üresen kongjanak a lelátók. Az MLSZ idény eleje óta már nem ragaszkodik a szurkolói kártyához, ami a maga idióta módján valóban megnehezítette a valamiért meccsre járók dolgát, és távol tartotta a leghangosabb, de legbalhésabb ultrákat. Szintén az MLSZ kérésére kevesebb meccset közvetít a tévé, hogy az emberek fáradjanak ki a stadionokba. Jó a Fradi, a kizárások miatt kevesebb a csapat az első osztályban, elvileg élesebb összecsapásokat kellene játszani. És persze van pár új stadion is.
Viszont éppen az új stadionok nem hoztak semmiféle áttörést.
A Szép Új Stadion előtti utolsó szezonban, a 2013-14-esben a Ferencváros bajnoki meccseire átlagosan 9 012-en mentek ki. Pedig a Fradi a Népstadionban játszotta a meccseit az új stadion építése miatt.
Már a vadonatúj stadionban, a tavalyi szezonban az átlagnézőszám visszaesett, mindössze 8384 lett.
Idén az átlagnézőszám tovább süllyedt, bár az Újpesttel otthon még nem játszott a Fradi, az nagyot dob az átlagon. Mivel az MLSZ ugyan már nem, a Ferencváros vezetői viszont továbbra is ragaszkodnak a szurkolói kártyához, a Fradi a hazai meccseit továbbra is balhés ultrái nélkül, harmadház előtt játssza az új stadionjában.
A stadion befogadóképessége 23 700 fő bajnokikon. Egyetlen egyszer, tavaly tavasszal telt meg majdnem bajnokin az aréna az Újpest ellen. Így messze elmarad az előzetes várakozásoktól a Groupama Aréna kihasználtsága.
Idén eddig még közel félház sem volt a stadionban bajnokin. Két nemzetközi kupameccs is volt ugyan a Groupamában, de az első zártkapus volt a szurkolók korábbi balhéja miatt, a másodikra is csak 9,5 ezren mentek ki. Több nemzetközi meccs aztán nem jutott idén a Fradinak. (Válogatott meccseken megtelt az Üllői úti stadion, sőt a románok ellen kicsinek is bizonyult. A Feröer ellen viszont zártkapus lesz a meccs a szurkolók cigányozása miatt.)
Debrecenben tényleg üresen kong az aréna. A Nagyerdei Stadion kapacitása 20 340 fő. Az avatás utáni legelső, tavaly tavaszi bajnoki még telt ház volt, a következőre is elmentek 20 ezren.
Aztán ennek hirtelen végeszakadt, és kevesebben járnak meccsre Debrecenben most, mint az új stadion átadása előtt. A tavalyi szezonban és a mostaniban eddig egészen siralmas a stadion kihasználtsága.
A régi stadionban az utolsó szezonban 5576 szurkoló volt átlagosan. Tavaly már az összes meccsét az új aránéban játszotta a Debrecen, ehhez képest átlagosan 3818-an lézengtek a 20 340 fős arénában.
Az 18,8 százalékos kihasználtság.
A tábor egy része bojkottálta a meccseket a szurkolói kártyák miatt, de idén már tényleg semmi sem magyarázza, hogyan csökkent még tovább a nézőszám. Úgy ment le 3765-re az átlag, hogy az anyagi szempontból mindenhol nagyon várt Fradi-meccs már megvolt. Arra is csak 6241-en mentek ki, nem volt félelmetes a hangulat, 3-0-ra nyert a Fradi.
A részben az önkormányzat tulajdonában lévő üzemeltető cég 8-10 ezres nézőszámmal számolt a gazdaságos működéshez. Ami ötven százalékhoz közeli kihasználtság lenne.
A nemzetközi kupameccsek valamivel jobban megmozgatták a szurkolókat, a tábor is visszatért, de azért ezek sem egetrengető számok. Az elsőn negyedház volt a Sutjeska ellen, a Riga ellen 8500-an mentek ki, a harmadik körben, a Rosenborg ellen is csak félig telt meg a stadion, a 20 ezer szék közül 10 532-ön ültek. Ez az idei nézőcsúcs.
A Fradi és a Debrecen stadionja mellett új a felcsúti Pancho-aréna is. Itt a hétvégi meccs kivételes volt, a Fradi miatt csurig megtelt a stadion. Ez persze azt jelenti, hogy 3798-an voltak benne. Tavaly 1650 volt az átlagnézőszám, idén 2061, bár ezt azért érdemes fenntartásokkal kezelni.
Ne legyünk igazságtalanok, lehetnek még olyan stadionok, amelyek akár tömegesen elkezdik beszippantani a szurkolókat.
A Videoton új arénájához januárban látnak hozzá, 14 ezer férőhelyes lesz, 9 milliárdba kerül. Tavaly Székesfehérváron 3296 volt az átlagos nézőszám. Idén 2838 úgy, hogy a sok nézőt vonzó Fradi és az Újpest is játszott már a Sóstói Stadionban. Rendeztek nemzetközi kupameccseket is Fehérváron, ezekre sem voltak igazán kiváncsiak a nézők: 3300 (New Saints), 3112 (BATE Boriszov), 2819 (Lech). Ha ez így marad, akkor az új székek négyötöde üres lesz.
A Diósgyőr stadionja 15 ezres lesz, 8 milliárdba kerül majd. Tavaly 4328 volt az átlagnézőszám, idén eddig 3865. Így összejöhet simán a negyedház az új stadionban.
Szombathelyen tízmilliárdból készül az új sportkomplexum, a stadionba az eredetileg tervezettnél valamivel kevesebb, 8656 néző fér majd be. Tavaly átlagosan 1960 voltak kiváncsiak a Haladsára, idén 3528 az átlag (járt már ott a Fradi). Ha így megy tovább, nem lesz elérhetetlen a félház a Haladás új otthonában.
Pakson 5500-6000 ezres stadiont alakítanak ki, 800 millióból. Nagy szükség lesz rá, idén átlagosan 1320 mentek ki a csapat meccseire, tavaly 1469-en.
Az MTK a Szombathelynél és a Paksnál is óvatosabban tervez, mindössze ötezres lesz az új stadionja. Még így is kényelmes lesz az vadiúj aréna. Tavaly a Honvédnál vendégeskedett az MTK (635-ös nézőszámmal átlagolták a hazai meccseket), idén Angyalföldön játszanak, továbbra is ezer alatt van az átlag, pontosan 856. Bele kell húzni majd az ötödházhoz is.
Szó van még az Újpest, a Honvéd és a Vasas stadionjának helyrepofozásáról is.
A nézőszámok forrása az nso.hu. és a magyarfutball.hu.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.