Az MTI helyszíni tudósítója szerint több ezer m2-es tranzittábort alakítottak ki a szlovén hatóságok a Szlovéniába érkező migránsoknak, közvetlenül az osztrák határ mentén, a Maribortól északra található Sentilj településen. A területen 8, összesen több ezer ember elhelyezésére alkalmas sátrat állítottak fel, amikben tábori ágyakat, székeket, asztalokat helyeztek el, és biztosított a tisztálkodás is.
A hatóságok szerint folyamatosan cserélődnek az emberek, azaz egy nap kb. 1500 migráns fordul meg Sentiljben. Többnyire néhány órát, de maximum egy napot vannak ott, és az osztrák hatóságok fogadókészségétől függően engedik tovább őket Ausztriába. Az utat gyalog teszik meg, és az osztrákoknál egy hasonló táborban helyezik el őket. Az osztrák oldalon a hatóságok napi 2000-2500 ember érkezéséről számoltak be, akiket buszokkal visznek tovább Bécs, Graz, Klagenfurt, illetve Salzburg felé.
Az MTI tudósítója szerint azért vannak ott főleg fiatal férfiak, mert a családokat, illetve a nőket és a gyerekeket viszik át elsőként Ausztriába.
A 25 éves Ahran, aki angoltanárként dolgozott Iránban, az MTI tudósítójának elmondta: ő is „a szokásos útvonalat" járta be Törökországon, Görögországon, Macedónián, Szerbián, Horvátországon és Szlovénián át. Azt tapasztalta, hogy minél északabbra jutott, annál jobb bánásmódban részesítették a helyi hatóságok, Görögországban viszont nagyon rossz volt a helyzet, rossz ételt kaptak, zsúfoltak voltak a szállások, és a rendőrök is türelmetlenebbek voltak velük. Ez az út további állomásain is előfordult, de ezt részben érthetőnek tartja, hiszen ekkora embertömeget nehéz kezelni.
Mint mondta, Horvátországba érkezésük után kérdéses volt, hogy Magyarország, vagy Szlovénia felé folytatják az útjukat, de a helyi hatóságok végül Szlovéniába irányították őket. Azt mondta, hogy Norvégiában szeretne letelepedni és nem akar visszatérni Iránba.
Szlovénia nem tud korlátlan számú migránst fogadni területén, Horvátországnak, Szerbiának és Macedóniának lassítania kell „az áradatot” – mondta Bostjan Sefic, a szlovén belügyminisztérium államtitkára.
Horvátország azt kérte, hogy Szlovénia naponta 5000 menedékkérőt fogadjon, miközben Ausztria azt jelezte, hogy 1500 főnél többet nem tud beengedni a területére. „Nem tudjuk korlátlan számban fogadni a migránsokat, ha tudjuk, hogy nem képesek folytatni útjukat” – mondta.
Az államtitkár szerint Szlovénia nem tud eleget tenni a horvát kérésnek úgy, hogy az ne veszélyeztetné a nemzetbiztonságot és az állam zavartalan működését, ezért csak annyi migránst enged be területére, amennyi el is tudja hagyni.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.