A chilei kormány szerint elképzelhető, hogy Pablo Nerudát meggyilkolták

2015 november 06., 08:01

A chilei belügyminisztérium csütörtökön hivatalosan is elismerte, hogy

Pablo Neruda, a világhírű költő gyilkosság áldozata lehetett 1973-ban.

A Nobel-díjas költő politikusként is aktív volt, elkötelezett marxistaként Salvador Allende támogatója volt, franciaországi nagyköveteként is szolgált. 1973. szeptember 23-án, 12 nappal az Allendét megdöntő puccs után vesztette életét.

Halálát akkor természetesnek könyvelték el: Nerudának prosztatarákja volt, az akkori jelentések szerint halálát szívelégtelenség okozta.

2013-ban viszont egykori sofőre feljelentése alapján vizsgálat indult halála ügyében. A sofőr azt állította, hogy Neruda emigrálni készült, egy nappal halála után indult volna külföldre, ahol minden bizonnyal befolyásos hangja lehetett volna a chilei ellenzéknek.

2013-ban exhumálták a holttestét és vizsgálatokat végeztek rajta. Azok akkor nem mutattak ki semmilyen mérgezésre utaló jelet, de a családja és sofőrje vitatta az eredményeket és további vizsgálatokat követelt. Egy bíró el is rendelte, hogy más anyagok után kutatva is vizsgálják meg a holttestet.

Ezekről a vizsgálatokról már márciusban készült egy kormányzati feljegyzés, amit az El Pais szerzett meg. Ebben az áll, hogy "Nyilvánvalóan lehetséges, és nagyon is valószínű", hogy Neruda haláláért "külső szereplő" felelős, vagyis hogy megmérgezték, ahogy sofőrje is állítja. A belügyminisztérium csütörtökön ennek a kormányzati feljegyzésnek a hitelességét erősítette meg. (Via The Guardian. Címlapkép: Photographie ŠFarabola/Leemage)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.