David Cameron benyújtotta követeléslistáját az EU-nak

külföld
2015 november 10., 11:41

Eljött a nap, amikor David Cameron, Nagy-Britannia miniszterelnöke megfogalmazta követeléseit az EU-val szemben. Cameron újraválasztási kampányában tett ígéretet rá, hogy 2017-ben a brit választók népszavazáson dönthetnek majd arról, hogy országuk az EU tagja maradjon-e. Változásokat pedig azért követel, hogy teljes szívvel kampányolhasson a maradás mellett, és meggyőzhesse ennek hasznáról a szkeptikusokat is.

"Az Európai Uniónak meg kell változnia" - kezdte a londoni Chatham House-ban tartott beszédét, amiben a 2017-es népszavazást "a brit nép legfontosabb döntésének" nevezte, amit "életünkben" hozhatnak.

Mielőtt rátért volna követeléseire, arról beszélt, hogy nem "lehetetlen küldetésre" vállalkozott azzal, hogy újra akarja tárgyalni Nagy-Britannia EU-n belüli helyzetét, mert az EU már bizonyította, hogy képes megoldani "a makacs problémákat".

Az EU-nak szerinte merev blokk helyett rugalmas hálózatként kéne működnie, ahol nagyobb szerepet kapnak a nemzetállamok.

Végül nézzük, hogy mik a legfőbb követelései:

  • A közös piac védelme, hogy abból ne maradhasson ki se Nagy-Britannia, se az eurózónán kívüli más EU-tagállam.
  • A versenyképesség növelése. Azt mondta, hogy "a versenyképességet az EU DNS-ébe kell bevésni".
  • Nagy-Britanniának legyen joga kimaradni az egyre szorosabb unióból, növeljék a nemzeti parlamentek hatáskörét.
  • Az EU-ból Nagy-Britanniába bevándórlóknak ne kelljen ugyanolyan jóléti támogatásokat nyújtani, mint a brit állampolgároknak, illetve hogy Nagy-Britanniának joga legyen kontrolálni az EU-ból Nagy-Britanniába irányuló migrációt.

Cameron követeléseit levélben is elküldte az Európai Tanács elnökének, Donald Tusknak. A testület a jövő héten, az EU vezetőinek brüsszeli csúcstalálkozóján tárgyal majd róluk.
(Via Politico.eu. Címlapkép: AFP PHOTO / KIRSTY WIGGLESWORTH / POOL)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.