Bécsben ma újabb konferencia kezdődik Szíria jövőjéről

külföld
2015 november 14., 06:28

Szombaton Bécsben vagy húsz ország részvételével tartanak konferenciát a szíriai válságról - a tanácskozás előre tervezett, nem a péntek esti támadások miatt hívták össze. A tanácskozáson a szíriai polgárháborúban így vagy úgy érintett valamennyi ország részt vesz, így a nagyon eltérő álláspontokat és érdekeket képviselők, a Bassár el-Aszadot támogató Oroszország és Irán, illetve a szunnita lázzadókat támogató Szaúd-Arábia is.

Bécsbe indulása - és a pénteki párizsi merényletsorozat előtt - az amerikai külügyminiszter, John Kerry nem fűzött sok reményt ahhoz, hogy áttörést érhetnének el a negyedik éve tomboló polgárháború megfékezésében:

"Nem állíthatom, hogy egy átfogó megállapodás küszöbén állnánk, nem" - mondta Kerry péntek délután, bécsi érkezésekor. "A bizalmatlanság falai Szíriában, a térségben és a nemzetközi közösségben vastagok és magasak" - mondta.

Kérdés, hogy a drámai események mennyiben befolyásolják majd a tárgyalások menetét - a párizsi terrortámadások után Oroszország és Irán is együttérzéséről biztosította Franciaországot, a világ országai egységesen ítélték el a terrorizmust.

A párizsi merényletek a jelek szerint összefüggnek a szíriai harcokkal, a hírek szerint a Bataclan koncertteremben, ahol 87 ártatlan civillel végeztek, a terroristák azt kiabálták, hogy "ezt Szíriáért" tették.

Két hete, október 30-án a tárgyalások résztvevői az ENSZ-t sürgették, hogy közvetítsen tűzszünetet Aszad elnök rezsime és a mérsékelt lázadók között. Abban viszont megosztottak voltak, hogy mi legyen Aszad sorsa - az Egyesült Államok és szövetségesei, valamint a térség szunnita arab országai ragaszkodnak Aszad távozásához. Oroszország és szövetségese, Irán, viszont fegyveresen is támogatja Aszadot - Oroszország papíron az ISIS ellen kezdett háborút az országban, a gyakorlatban Aszad ellenfelei, azon belül is elsősorban a Nyugat által is támogatott, mérsékeltnek nevezhető lázadócsoportok ellen visel hadat. (Via AFP)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.