Az elmúlt napok iszlamista merényletsorozata, a bejrúti, bagdadi, párizsi terrortámadások és a mali túszejtés fényében újra fontos kérdéssé vált, hogy a világ muszlimok lakta részein hogyan ítélik meg az ISIS-t.
A Pew Research ugyan már tavasszal elvégezte a méréseket, de csak most közölte kutatási eredményeit, amely szerint
a világ muzulmánjai javarészt nagyon nem szimpatizálnak a terroristákkal.
Libanonban például kerekítve a lakosság száz százaléka mondta azt, hogy ellenszenves neki a terrorcsoport, ezzel ők a listavezetők Izrael előtt, ahol 97 százalék utasítja el a terroristákat - ami annyira nem meglepő, mert a Pew külön mérést végzett a palesztín területeken, vagyis Izraelben jellemzően a zsidó lakosság nyilatkozott, de az izraeli arabok 91 százaléka sem szimpatizál az ISIS-szel.
De az ISIS még Palesztínában se népszerű, ott 84 százalék az elutasítottsága, bár már 6 százaléknyi támogatójuk is akadt. Érdekes, bár logikus, hogy a Gázai övezetben élők nagyobb arányban, 92 százalékban utasítják el a szervezetet a ciszjordániaiaknál. Ez azért logikus, mert Gázában az Iránnal szövetséges Hamasz van hatalmon, Irán pedig konkrétan háborúban áll az ISIS-szel.
Ennél aggasztóbb, hogy 175 milliós Nigéria lakóinak 14 százaléka szimpatizál a szervezettel, ami barátok közt is vagy 24 millió ember.
Ez pedig még akkor is aggasztó, ha amúgy a nigériaiak kétharmada határozottan elutasító az ISIS-szel.
A vizsgált országok közül Pakisztán az egyetlen, ahol nincsenek abszolút többségben az ISIS-t elutasítók:
28 százalék csupán a terroristákkal nem szimpatizálók aránya,
a pakisztániak 62 százalékának nincs határozott véleménye a kérdésben. (Via Pew Research)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.