A török miniszterelnök szerint etnikai tisztogatásra készül Oroszország

külföld
2015 december 09., 19:15
Ahmet Davutoglu török miniszterelnök jogos önvédelemről beszélt. GFotó: AFP/ Okan Ozer / Anadolu Agency
photo_camera Ahmet Davutoglu török miniszterelnök. GFotó: AFP/ Okan Ozer / Anadolu Agency

Az északnyugat-szíriai Latakia tartományban - erről beszélt szerdán Isztambulban Ahmet Davutoglu török kormányfő a külföldi média képviselőinek. 

Az oroszok ki akarják űzni Latakiából a szíriai rezsimmel rossz viszonyban lévő türkmén és szunnita lakosokat, vagyis etnikailag meg akarják tisztítani a térséget, hogy a Bassár el-Aszad vezette kormány, valamint a latakiai és tartúszi orosz katonai bázisok védettek legyenek. 

Davutoglu szerint az orosz támadások 90 százaléka a szíriai mérsékelt ellenzék, nem pedig az Iszlám Állam (IS) nevű dzsihadista szervezet ellen irányul. A török kormányfő kitért arra, hogy Oroszország elsősorban a mérsékelt ellenzék egyik fellegvárának számító Azaz környékét veszi célba. 

"Tehát ki is segít ott az Iszlám Államnak? Törökország vagy Oroszország?" - tette fel a kérdést angol nyelvű sajtótájékoztatóján Davutoglu, megjegyezve, hogy Azazban a szíriai ellenzék az IS és nem a rezsim ellen harcol.

A török miniszterelnök egyúttal arra figyelmeztetett, hogy újabb szíriai menekültek millióinak áradatára van kilátás, amennyiben Oroszország folytatja légicsapásait a közel-keleti országban.

"Ha mindez folytatódik, Aleppótól Latakiáig három millióan fogják elhagyni a régiót. Ha folytatódnak ezek a légicsapások, nem tudom önöknek megmondani, hány millióan jöhetnek még Törökországba" 

Davutoglu egyúttal méltatta a török lakosságnak a menekültekkel kapcsolatban megnyilvánuló vendégszeretetét. "Nekünk nem lett Pegidánk" - tette hozzá a Hazafias Európaiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű német mozgalomra utalva.

A török kormányfő arról is beszélt, hogy Ankara múlt héten az Iszlám Állam ellen harcoló Bagdaddal való szolidaritásból küldött újabb katonákat az iraki Moszul környékére, és visszautasította azokat a vádakat, hogy ez a lépés agresszió lenne.

Davutoglu szerdai nyilatkozata tovább súlyosbíthatja a Moszkva és Ankara közötti feszültséget, amely november végén, egy orosz vadászbombázó Törökország általi lelövése miatt alakult ki.

A török kormányfő azonban arról is beszélt szerdán, hogy hazája kész együttműködni Oroszországgal annak érdekében, hogy a jövőben ne történjenek a november 24-ihez hasonló incidensek.

Az orosz külügyminiszter szerdán ismételten az Iszlám Állam támogatásával vádolta meg Törökországot. Szergej Lavrov az Interfax orosz hírügynökség tájékoztatása szerint példaként említette, hogy a török kormány tudtával Törökországban látják el a szíriai harcokban megsebesült IS-tagokat. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.