A lap csütörtöki számában arról ír, hogy komoly lobbizás folyik a háttérben azért, hogy Áder Jánosból ENSZ főtitkár-helyettes lehessen. Ehhez pedig a párizsi ENSZ klímacsúcs kiváló lehetőséget adott a lobbizásra.
Megemlítik, hogy a szervezet íratlan szabályai szerint most Kelet-Európa állíthat főtitkárjelöltet, ezért akár magyar politikus is esélyes lehet a nemzetközi szervezet csúcsposztjára.
A Figyelő a külügyes forrásaitól úgy tudja, hogy még nincs hivatalos magyar jelölt, és azt sem tudni, hogy a térségből melyik jelölt mögé sorakozna fel Magyarország. Ugyanakkor szerintük keringenek olyan pletykák, amelyek szerint az Orbán-kormány az utolsó pillanatban Bogyay Katalint, volt UNESCO, jelenlegi ENSZ nagykövetet indítaná elnöknek.
Bogyay esélyeit növelhetné, hogy egyre több tagállam lobbizik aktívan egy női jelöltért. Bogyayról köztudott, hogy nagyon ambiciózus, kitűnően mozog a diplomáciában, és az Orbán-kormánnyal is jóban van. Ráadásul beszél angolul és franciául is, Áderrel ellentétben, aki franciául nem tud, angolul is gyengén.
A lap szerint Magyarország esélye kevés, mert „minimum Nobel-díjas, nemzetközi nagyágyúval„ kellene előrukkolnunk, hogy ellensúlyozzuk a kormány rossz nemzetközi imázsát. Ezért feltételezik azt, hogy Áder inkább a főtitkár-helyettesi pozícióért indulna, ahol nem is lennének rossz esélyei, a helyetteseket a főtitkár választja, itt nincs szükség nemzetközi lobbizásra.
A főtitkár egyik helyettese a klíma politikáért felel, és ezt a posztot most is egy magyar, Pásztor János, az Természetvédelmi Világalap korábbi politikai és tudományos igazgatója tölti be. (Vele készült interjúnkat itt olvashatják.)
Ha a helyettesi pozíció összejönne Ádernek, akkor 2017-től Orbán Viktor a miniszterelnök inkább Kövér Lászlót látná az államfői poszton.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.