"Semmi rosszat nem teszel, ha kivágatsz egy karácsonyfának való fenyőt” – állítja Clint Springer a Philadephiai egyetem botanikus és biológusprofesszora.
Duplacsavar karácsonyfa ügyben.
Akik eddig szegény fákat nappaliba hurcolt hullaként kezelték, és inkább kínai műanyagágakra aggatták a kályhaezüsttel lefújt télapót, most nehéz helyzetbe kerülhetnek.
A kamufákból csak az Egyesült Államokban 13 millió talál gazdára, és a meglévő állománnyal együtt 50 millió fröccsöntött ünnepi dísz körül gyűlnek a felesleges ajándékok, szemben a 30 millió élővel.
Csakhogy a famentő pótlék nem a kert végében nő Pista bácsinál, aki lusta krumplit ültetni. Ügyes kínai kezek gyártják, mint minden mást, akkora ökológiai lábnyommal, hogy csoda, miért nem csapott még le a Greenpeace az árút terítő piaci kofákra.
Egy műfenyő átlagos élettartama hat év. Ha ennyi ideig használják, akkor nagyjából háromszor annyi üvegházhatású gáz kibocsátásával jár, a legyártása és a szállítása, mint az élő fenyőé.
„Sokan azt gondolják, hogy a műfenyő mellett döntve megmentik egy fa életét, de ezeket a fenyőket valójában kizárólag azért ültetik, hogy karácsonyfa legyen belőlük.” – nyilatkozta a botanikusprofesszor.
(via nytimes.com)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.