Németországban őrizetbe vettek egy szíriai menedékkérőt, akinek a hatóságok gyanúja szerint köze lehet az Iszlám Államhoz.
A Dortmund közelében fekvő Unna-Massenben működő befogadóállomáson őrizetbe vett férfiról szíriai ellenzéki aktivisták úgy tudják, hogy az olajban gazdag szíriai Deir-ez-Zór tartományban tevékenykedett az ISIS közepes beosztású „tisztségviselőjeként”, amióta a térségben 2013-ban megjelent a terrorszervezet. Felelősségi köre mindenekelőtt a pénzügyekre és a Törökországból a térségbe irányuló gyógyszer- és lőszercsempészetre terjedt ki.
A Bild arról írt, hogy a férfi a tartományból származik, a neve Lait Daham Al Deiri. Májusban Szíriából Törökországba ment, a németországi befogadóállomásra pedig a napokban érkezett nővérével és annak férjével. Szíriai ellenzéki aktivisták szerint két rokona továbbra is az ISIS oldalán harcol.
A dortmundi ügyészségnél a Wall Street Journalnak azt mondták, hogy az illető Leeth Abdalhmeed néven regisztrált Németországban. Azért vették őrizetbe, mert egy szíriai állampolgár felhívta a hatóságok figyelmét egy honlapra, ami szerint az illető kapcsolatba hozható az ISIS-szel.
A Német Vöröskereszt (DRK) által működtetett unna-masseni állomás helyettes vezetője a Wall Street Journalnak azt mondta, hogy az illető december 2-án érkezett a befogadóállomásra, és először a Leeth Alrjab néven regisztrált. A DRK munkatársa szerint nem ritka, hogy menedékkérők a regisztráció és a menedékjogi kérelem benyújtása során más nevet adnak meg, mint először. Elmondta, hogy az illetőt még azelőtt vették őrizetbe a ügyészségi utasítására, hogy a helyi hatóságok elvégezhették volna a biztonsági ellenőrzését.
A dortmundi ügyészségnél a dpa hírügynökségnek csak annyit mondtak, hogy a befogadóállomáson őrizetbe vettek egy 31 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy dolgozott az ISIS-nek, és még csak a nyomozás kezdeti szakaszánál tartanak. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.