Kína a terror elleni harc jegyében érzékeny adatokat kérne a netes cégektől

külföld
2015 december 25., 09:51

A kínai parlament várhatóan szerdán elfogad egy új, terrorizmusellenes jogszabályt, ami arra kötelezné a netszolgáltatókat és több, fontos netes céget, hogy olyan „hátsó kapukat” építsenek be a termékeikbe, amiken keresztül a kínai hatóságok megfigyelhetik a felhasználókat. A hatóságok ezen kívül más, érzékeny információ átadására is kötelezhetnék a cégeket az új szabály szerint.

A tervezet várhatóan nem változik vasárnap, mikor megtárgyalja a parlament, hiszen a kínai parlament szerepe csak formális. Nem terjesztettek be módosító javaslatot sem a készülő jogszabályhoz.

A tervezetet viszont komoly kritikákkal illette az Egyesült Államok. Washingtonban azt mondják, attól tartanak, hogy sérül a véleménynyilvánítás szabadsága az új szabállyal, ami viszont valószínűleg jobban bántja az amerikaiakat, az az, hogy úgy érzik, hogy a közelmúltban elfogadott új kínai banki és biztosítási szabályok, valamint a külföldi cégeket is célzó trösztellenes vizsgálatok komolyan sértik az amerikai vállalatok érdekeit.

A dolgot viszont a kínai külügyminisztérium sem hagyta annyiban, azzal válaszoltak, hogy az Egyesült Államoknak inkább segítenie kellene Kínát a terrorellenes küzdelemben, nem pedig kritizálni az erőfeszítéseit, amikhez ráadásul semmi közük sincs az amerikaiaknak.

A Reuters párhuzamot húz a terrorellenes törvény miatt kirobbant amerikai-kínai vita, és a karácsonyra, Pekingre kiadott amerikai biztonsági riasztás között is, de nem tudni, hogy valóban van-e kapcsolat a két ügy között.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.