2014-ig Brazíliában évi kb. kétszáz mikrokefáliás esetet, vagyis kórós kisfejűségben szenvedő újszülöttet regisztráltak. 2015-ben 3000-et. Ez még az amúgy borzalmas, többnyire a csecsemők halálával végződő, de mindenképpen értelmi fogyatékosságot okozó betegségnél is rémisztőbb.
Hogy miért ugrott meg ennyire a kórós kisfejűség előfordulása, azt egyelőre csak találgatják. A legvalószínűbbnek most az tűnik, hogy
a mikrokefáliát egy járványosan terjedő vírus, a Zika okozhatja.
Ez egyelőre csak feltevés, tudományosan nincs különösebben megalapozva, csak megfigyeléseken, azok közül is csak a brazíliai járvány megfigyelésén alapul:
a korábbi Zika-járványoknál nem tapasztalták a mikrokefáliás esetek ugrásszerű gyarapodását,
igaz, a korábbi Zika-járványok viszonylag néptelen országokban törtek ki. 2007-ben a mikronéziai Yap szigetén 8000-en betegedtek meg, 2013-ban Francia Polinéziában 27 ezren, vagyis könnyen előfordulhat, hogy az eddigi járványokban túl alacsony volt az esetszám ahhoz, hogy az összefüggés szemet szúrhasson.
Brazíliában viszont tombol a járvány, amit a sárgalázat és a Dengue-lázat is terjesztő egyiptomi szúnyog, az Aedes aegypti terjeszt. A brazil orvosok mindenesetre decemberben már azt javasolták, hogy a Zika-járványra tekintettel
ne essenek teherbe a brazil nők.
Ami még az eddigieknél is rémisztőbb:
a Zika látszólag megállíthatatlanul terjed.
Az egyiptomi szúnyog hatékony túlélőgép, amit mi sem bizonyít jobban, hogy észak-afrikai származási helyéről a múlt században simán elterjedt az egész világban, az Atlanti-óceánon átkelve az amerikai kontinensre is eljutott, magával hordozva az általa terjesztett betegségeket is - Brazíliában például a Zika-járvánnyal párhuzamosan Dengue-járvány is van. És a fertőzés nem állt meg a határnál, októberben már Dél-Amerika hat másik országában, illetve öt közép-amerikai országban, köztük az Egyesült Államokkal határos Mexikóban is jelentettek zikás megbetegedéseket.
A Zika maga amúgy az esetek többségében szimptómák nélküli, vagy csak enyhe lefolyású betegséget okoz, ellenben gyógyíthatatlan és megelőzhetetlen - vagyis nincs ellene vakcina. Védekezni ellene így csak szúnyoghálóval és rovarriasztóval lehet. (Via Quartz, Daily Beast)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.