A következő négy évben mintegy 30 millió dollár szponzorációtól esik el a Nemzetközi Atéltikai Szövetség (IAAF). A szervezet főszponzora, az Adidas négy évvel a lejárta előtt felmondta a 2008-ban kötött 11 éves szerződését az IAAF-fel, amit a múlt év végén előbb doppingbotrány, majd korrupciós botrány is megrázott.
A Doppingellenes Világügynökség (WADA) tavaly novemberi jelentése szerint Oroszországban államilag szervezetten doppingolták a sportolókat, illegálisan befolyásolva ezzel világversenyek és olimpiák eredményét. Az egész sportot megrázó doppingbotrányt követően a vizsgálódó független bizottság januárban újabb jelentést tett közzé.
Ebben már nem a doppingról, hanem a sportág vezetését behálózó korrupcióról volt szó.
A jelentés szerint az előző IAAF-elnök, Lamine Diack alatt a korrupció vált a szervezet működési alapelvévé. A jelentés szerint elképzelhetetlen, hogy a szövetség vezetői ne tudtak volna erről. Ez különösen kellemetlen a tavaly elnökké választott brit Sebastian Coe-nak, aki Diack elnöksége alatt alelnöke volt a szövetségnek. Bár az is igaz, hogy a vizsgálatot vezető Dick Pound még mindig Coe-t tartja a legalkalmasabbnak a szervezet megújítására.
Az IAAF az Adidas döntése miatt a következő négy évben a becslések szerint több mint 30 millió dollár támogatástól eshet el. A 2008-ban 11 évre kötött szerződésben ugyan csak 33 millió dolláros támogatásról volt szó, de az üzlet részleteit ismerők szerint a terméktámogatással és készpénzes támogatással együtt valójában évi nyolcmillió dollárról beszélhetünk.
Ez komoly csapás, amit továbbiak is követhetnek még:
a doppingbotránnyal és a korrupciós botránnyal még nincs vége a vizsgálatoknak, a francia ügyészség most a világversenyek odaítélésével kapcsolatban kezdett nyomozást.
A gyanú szerint ezeket a FIFÁ-nál már látott gyakorlat szerint, kenőpénzek fejében ítélték oda a pályázóknak. (Via BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.