A rendőrség attól tart, hogy a húsvéti dublini felkelés századik évfordulójának közeledtével a britellenes katolikus milíciák további terrortámadásokat kísérelhetnek meg.
A pokolgépet egy büntetésvégrehajtási tisztviselő gépkocsijának aljára rögzítették Belfastban. A szerkezet a rendőrség szerint részlegesen robbant csak fel, de az 52 éves férfi így is súlyos sebesüléseket szenvedett. Állapotát a péntek délutáni tájékoztatás szerint a kórházban stabilizálták, és a sérült már nincs életveszélyben.
Ez volt az utóbbi évek legsúlyosabb terrorcselekménye Észak-Írországban.
Stephen Martin, az észak-írországi rendőrség (PSNI) főparancsnok-helyettese pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette: a hatóságok tudnak arról, hogy a militáns republikánus mozgalmak tagjai a húsvéti felkelés századik évfordulójáról "sötét módszerekkel", rendőrök, katonák, büntetésvégrehajtási tisztviselők meggyilkolásával akarnak megemlékezni.
A fenyegetettség rendkívül nagy - tette hozzá.
A pénteki támadást a britpárti unionista és az ír sziget egyesítését pártoló katolikus oldal politikusai egyhangúlag éles szavakkal ítélték el.
Az írországi brit fennhatóság elleni felkelés 1916. április 24-én, húsvét hétfőjén, az első világháború kellős közepén robbant ki, és bár nem tartott egy hétig sem, az utána következő brutális brit megtorlás miatt azóta is a brit-ír viszony neuralgikus epizódja.
Az 1998-as nagypénteki egyezménnyel elindult megbékélési folyamat eredményeként azonban ma már a protestáns britpárti, illetve az ír egyesítésért küzdő britellenes katolikus oldal két legradikálisabb politikai ereje, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) és a Sinn Féin évek óta együtt kormányozza Észak-Írországot, korábban teljesen elképzelhetetlen koalíciót alkotva. (MTI, CNN)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.