Az LSD hatása alatt készített tudományos vizsgálatok új eredményei szerint a pszichedelikus szer olyan hatást fejt ki, ami által az emberi agy leginkább gyermekkori stádiumára emlékeztet.
A londoni Imperial College kutatása azt állapította meg, hogy mközben normális esetben a felnőtt agyi működés során a látás, hallás és mozgás funkciói elkülönülnek, LSD hatása alatt ezek a készségek nem választódnak el egymástól hermetikusan és egy egységesebb, egymással szorosabb összefüggésben működő rendszert alkotnak.
Ilyen működés közben - írja a kutatást vezető Robin Cahart-Harris professzor - az agy leginkább a gyermekkori állapotában ismert "szabadabb, kevésbé kötött" szerkezetéhez hasonlít, ami kreatívabb és érzelemdúsabb reakciókra képes, mint felnőtt korban.
A kutatások kimutatták azt is, hogy LSD hatása alatt az agy a normális működéstől eltérően nem kizárólag a látókérget használja fel a vizuális feldolgozáshoz, hanem egyéb agyi területeket is, amely magyarázatot adhat arra, miért gyakoriak a hallucinációk LSD használat során.
Carhart-Harris és kollégái tovább vizsgálják a vegyület használhatóságának lehetőségét pszichiátriai rendellenességek kezelésére.
A Beckley Foundationne közösen készített kutatásban 20 - mentálisan egészségesnek nyilvánított - önkéntes vett részt, akik vagy LSD-t vagy placebót kaptak a vizsgálat során. Minden önkéntesnek korábban volt kábítószeres tapasztalata. Az agy vizsgálatokat funkcionális MRI és mágneses enkefalográfia segítségével végezték el, így tudták követni az agy vérkeringését és elektromos aktivitását.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.