A brit labdarúgó bajnokság, a Premier League klubjai sorra szerződnek cyberbiztonsági cégekkel a Guardian értesülései szerint. A cél az, hogy átvilágítsák a kiszemelt játékosok online jelenlétét, megnézzék, hogy a leigazolni tervezett focisták nem követtek-e gyűlölködő, rasszista kommenteket a közösségi oldalakon, vagy nem volt-e olyan posztjuk, amiből később gondjuk lehet.
Az egyik cyberbiztonsági cég, a Kroll például egy ezerszavas adatbázis alapján fésüli át a focisták Instagram, Facebook és Twitter-oldalait. A cég saját elmondása szerint számos klubbal dolgozik együtt.
A Kroll ügyvezetője, Ben Hamilton arról beszélt, hogy minden olyan jelet keresnek, ami árthat a klub hírnevének, ami botrányt okozhat. A szélsőséges nézetek, a vallási fanatikusság, a gyűlölködő kommentek mind ebbe a kategóriába tartoznak.
A magándetektívként eljáró cégek emellett jelzik, ha droghasználatra vagy bármiféle bűncselekményre utaló jeleket találtak a játékosok közösségi oldalain. A cég ráadásul, ha úgy látja, hogy egy megfigyelt játékos valami súlyos ügybe keveredett, bíróságon kérhetik a magán beszélgetőprogramok, mint a WhatsApp vagy a Snapchat felületén történt üzenetek feloldását.
Angliában nem ritka, hogy játékosokat a közösségi oldalakon tett kijelentések miatt büntessenek, Rio Ferdinand és Ashley Cole is a megbüntetett focisták között volt például. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.