Tavaly nyáron katasztrofális kihalás tizedelte az amúgy is veszélyeztetett, karakteres orrukról felismerhető szajgákat:
a tavaly nyári előzetes adatok még hatvanezer állat pusztulásáról szóltak, egy idén közzétett jelentés szerint valójában 211 ezer pusztulhatott el a kazah sztyeppén élő állatokból.
Ami katasztrofális veszteség, mert szajgákból világszerte a becslések szerint mindössze 262 ezer élt, vagyis az állomány java elpusztult a tavaly nyári, rejtélyes kihalásban.
Hogy mi okozta az állatok pusztulását? A most közzétett tanulmány a nyomok alapján egy alapvetően ártalmatlan, a szajgák bélrendszerében természetesen meglévő baktériumtörzsre, a Pasteurella multicodára utalnak. Az elpusztult állatokban kimutatták a baktériumot, ami ez esetben vérző szepszist okozott.
Hogy miért, az rejtély, egyelőre még próbálják kideríteni, hogy mitől vadulhatott meg és okozhatott szinte száz százalékos halálozást a kórokozó.
Az, hogy még nem sikerült feltárni az okokat, azért különösen aggasztó, mert most kezdődik a szajgák párzási szezonja, amikor a leginkább kitettek a fertőzéseknek, ami így a megmaradt állományt is kipusztíthatja.
A szakértők szerint a betegséget nehéz megelőzni, mert a vakcinálást az állatok viselkedése és a vakcinációs módszer hiánya is ellehetetleníti. (Via The Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.