Május 12-én, 19 órára várunk mindenkit 2016 negyedik Budapest Science Meetup-jára, amely az MTA Könyvtár és Információs Központban kerül megrendezésre. Az előadásokban szó lesz genomszerkesztési eljárások biotechnológiai gyakorlatban való használatáról, a titkosítás alapjairól és az alkalmazása körüli vitákról, valamint a két világháború közötti Magyarország turizmusáról és az ebből levonható tágabb következtetésekről.
Mint a legtöbb meetup-ra, a mienkre is lehet a meetup.com-on regisztrálni, illetve Facebook-on is. De nem kötelező. A részvétel természetesen ingyenes.
Részletes program:
Genomszerkesztés nyulakban
Hiripi László - MBK, Kérődző Genom Biológia Kutatócsoport
A genomszerkesztés a jelenlegi biotechnológia leggyorsabban fejlődő módszere. Segítségével gyakorlatilag bármilyen célzott módosítás létrehozható a DNS-ben, fajoktól függetlenül. Úgy tűnik, hogy segítségével a növénytermesztés, állattenyésztés, gyógyászat, gyógyszeripar ugrásszerű változásokon megy keresztül a következő évtizedben. Egy hazai állatbiotechnológiai példán keresztül mutatjuk be a rendszer hatékonyságát.
Nincs semmi titkolnivalóm….?
Tomcsányi Domonkos - PPKE-ITK
Manapság napi szinten rendszeresen olvashatunk híreket egy olyan témában amely régebben csak nagyon keveseket érdekelt, ez pedig nem más, mint a magánszféra védelme. Apple vs FBI, a titkosítás betiltása, terroristák és a bűnüldözés - ezek mind a közelmúltban megjelent cikkek témái, amelyek között még egy szakembernek is könnyű elvesznie, nem hogy egy laikus érdeklődőnek. Kinek az oldalára álljunk, ha lehet egyáltalán választani? Akik a biztonságot tartják elsősorban fontosnak azok a terroristál bűntársai?
Előadásomban megpróbálom kibogozni ezt az igen komplex kérdéskört, és ezzel együtt megpróbálok pár hasznos, gyakorlati tippet is adni amelyek betartásával sokkal biztonságtudatosabb felhasználókká válhatunk.
A balatoni nyaraló születése - Turizmus és nyaralás a két világháború közötti Magyarországon
Ablonczy Balázs - MTA-BTK, Történettudományi Intézet
Mikor kezdődött a balatoni nyaralás szokása? Mikorra épült be a tópart? Mi az a bikavonat és hogyan kezdte meg csillogó karrierjét a magyar életben a manzárd? Továbbá: mitől kék a kéktúra? És mit mond el a húszas-harmincas évek mindennapjairól,és különbségeikről a Galyatetői Nagyszálló lépcsőkorlátja? Az előadásban ezeket a kérdéseket járjuk körbe, a fő kérdés persze mégis az: hogyan fér meg egymással egy autoriter rendszer hierarchizált világa és a magának szüntelen utat törő technikai, életmódbeli modernitás és vajon jó végéről fogjuk-e meg a Horthy-korszak történetét, amikor csak a politikára koncentrálunk?
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.