Hírek, amiket nem szabad beszopni, ha az egyiptomi gépszerencsétlenségről olvasol

katasztrófa
2016 május 19., 20:00

Minden alkalommal, mikor valamilyen katasztrófa történik, és először csak rettentően kevés információt lehet beszerezni arról, mi történhetett. Ráadásul ezek az elején gyakran ellentmondanak egymásnak. Ilyankor a kamu híroldalak egyből rárepülnek az emberek híréhségére, hogy kamu híreket adjanak el az olvasóknak.

A Buzzfeed összeszedte, hogy a csütörtök délelőtti légikatasztrófa után mivel próbálták meg átverni az olvasókat.

Hatalmas kamucsóvát húzott maga után a tűzgolyó

Nem sokkal azután, hogy csütörtök délután lezuhant a az EgyptAir MS804 számú, Párizs-Kairó járata már terjedni kezdett egy videó az interneten, amin egy tűzgolyó volt látható, amiről azt állították, hogy az egyiptomi gép az. Persze csak kamu volt.

A kamu tűzgolyó végigszántott a viral-videos.today nagyszerű oldalán is.

A 7 News Sydney nevű oldalnak már ennél tovább jutott, nekik azt is sikerült megtudniuk, hogy egy görög halász a saját szemeivel látta a nem létező tűzgolyót. Így már sokkal hihetőbb. Ráadásul az amúgy is megállíthatatlanul terjedő videót még megtolták egy angol nyelvű narrációval is.

A githiicyrus felhasználó gyorsan feltöltötte a Youtube-ra is, hogy úgy tűnjön, mintha friss lenne.

Pedig a tűzgolyó már tavaly is ott hasított a videómegosztón.

Konzerv hírek

Ugyanúgy beindultak az üdítős dobozból készült bombáról készült képek is, amiknek megint csak semmi közük a most lezuhant egyiptomi géphez. A képek az Iszlám Állam hivatalos lapjából, a Dabiq-ból származnak. Igaz, ezek a képek már novemberben is előtték, amikor egy orosz utasszállító zuhant le a Sínai-félszigetnél.

A csütörtöki nap népszerű hazugsága volt az is, hogy a gép lezuhanása után a görög hatóságok egy repüléstilalmi zónát hoztak létre ott, ahol a roncsokat keresték.

Iszonyat beindultak azok a posztok is, ahol valaki azt állította, hogy a a kép gépen utazó anyjáról készült közvetlenül a halála előtt.

Az együttérzésünk nagyjából addig tart, amíg egy rövid képkeresés után ki nem derül, hogy az anyáról készült kép egy mexikói-amerikai dalszerzőt ábrázol, aki a gép közelében sem volt.

A gép darabjait kihalászó mentőegységeklről is gyorsan kiderült, hogy a kép, amin roncsokat húznak ki a tengerből, még márciusban készült egy ukrán teherszállító gép baleseténél.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.