2007-ben szerzett engedélyt a praktizáláshoz az a pakisztáni nemzetiségű brit állampolgár, akiről kiderült, tavalyelőtt az ISIS-hez csatlakozott, és kint szolgál Szíriában.
A 37 éves Issam Abuanza nővére, Najla a BBC-nek azt mondta, a szülei sosem fognak megbocsátani fiúknak.
Az ISIS eddig főleg abban volt hatékony, hogy tinédzsereket, azaz könnyebben befolyásolható személyeket toborzott Nyugat-Európából. Több ezer fiatal hagyta el otthonát, hogy csatlakozzon a szélsőségesekhez.
Abuanza viszont tanult orvos, de ezt inkább az ISIS javára fordítja.
Annál az emlékezetes esetnél, amikor jordán pilótákat égettek el élve a fanatikusok, a doktor azt írta Facebookjára, sajnálja, hogy nem lehetett ott.
„Segítettem volna kezelni őket, hogy lassabban égjenek el, és akkor még jobban kínlódtak volna” - írta az esetről, de ugyanígy ujjongott, amikor Párizsban terrormerényleteket követtek el idén szélsőségesek.
A férfi otthonhagyta feleségét, aki azt állítja, fogalma sem volt, mit tervez a férje, aki elutazása előtt egy scarborough-i kórházban gyógyított.
Az ISIS amúgy kifejezetten jól járt vele, mert amint megérkezett rohamtempóban kezdte el szervezni, hogy a szervezet soraiba minél több orvos belépjen, tavaly arról posztolt, hogy milyen boldog, mert 11 doktor érkezett az ISIS-hez Szudánból.
Erin Saltman ISIS-szakértő szerint nem kell annyira csodálkozni Abuanza történetén: az ISIS, sokkal inkább mint az inkább csak harcosokat toborzó al-Kaida, odafigyel arra, hogy a társadalom minden szegletéből, mindenféle foglalkozású embert maga köré gyűjtsön, azért mert – akárcsak a náci vagy a szovjet propaganda szerint – „mindenkinek megvan a maga feladata az iszlán utópia építésében”.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.