Több ponton sem felel meg a köznevelési törvény frissen benyújtott módosítása annak, amelyekről a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) megállapodott a kormánnyal.
Galló Istvánné, a PSZ elnöke a pedagógusnap alkalmából azt nyilatkozta az MTI-nek, hogy az oktatási kormányzattal való tárgyalások alatt úgy érezte, közelednek az álláspontok, de sok beígért részlet kimaradt az új tervezetből.
A kabinet Galló elmondása szerint a megbeszéléseken rábólintott arra, hogy létrejöjjön egy, a korábbi Közoktatás-politikai Tanácshoz hasonló testület, ám ez végül nem került be a törvénybe, és nincs szó a jogszabályban a pedagógusok kötelező óraszámainak szabályzásáról sem, holott ezt is megígérte a kormányzat a PSZ-nek.
Az elnök szerint a PSZ által megfogalmazott 25 pontból 20-nak szerepelnie kellett volna a kormányrendeletben, de ez sem teljesült.
A szakszervezet vezetője Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter kijelentését, miszerint azért kell a Klebelsberg Intézményfenntartó Központhoz rendelni az iskolák üzemeltetését, mert romlottak a tanulói teljesítmények, "elképesztőnek" nevezte. Gallóné szerint ez sokkal inkább azzal van összefüggésben, hogy az új alaptanterv bevezetése nagy mértékben nőtt a tananyag és az óraszám.
A Fidesz frakció persze reagált, azt írták az MTI-nek, hogy "a pedagógusok számíthatnak a kormányra és arra is, hogy előrébb léphetnek az életükben." Szerintük folyamatos az egyeztetés a Köznevelési Kerekasztalon, és elismételték, hogy a 2013-ban indított pedagógus béremelési programban az átlagbér 40 százalékkal emelkedett. A PSZ-elnök törvényre vonatkozó kritikai megjegyzéseit a közlemény nem idézi, nem kommentálja.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.