Egyre kevesebb ember láthatja tisztán a csillagos eget az utcák, épületek és emlékművek éjszakai kivilágítása miatt, mutatta ki egy nemzetközi kutatócsoport.
A világ lakosságának több mint 80 százaléka, Észak-Amerika és Európa népességének 99 százaléka él többé-kevésbé fényszennyezett ég alatt.
A Föld lakosainak több mint egyharmada nem látja a Tejutat a lakóhelyéről, Európában az arányuk 60 százalék, olvasható a Science Advances című szaklap aktuális számában, amelyben Fabio Falchi olasz tudós és kutatócsoportja a 2001-es fényszennyezettségi atlasz új kiadását tette közzé.
A leginkább fényszennyezett ország a délkelet-ázsiai Szingapúr, ahol a népesség totális fényszennyezettségben él, és egyáltalán nem látja a csillagos eget.
Őt követi Kuvait és Katar, amelyek alig maradnak el Szingapúrtól a fényszennyezettség tekintetében.
A legkevésbé fényszennyezett ország az afrikai Csád, a Közép-Afrikai Köztársaság és Madagaszkár.
Nemcsak az éjszakai életet élő állatok tájékozódását zavarja össze a mesterséges fény, hanem a növények növekedését is hátráltathatja, ez sok állatfaj táplálékát is veszélyezteti, figyelmeztetett Christopher Kyba, a kutatás egyik résztvevője, a potsdami Földtudományi Kutatóközpont munkatársa, aki részt vett a munkában.
Fabio Falchi annak a reményének adott hangot, hogy az új atlasz végre ráirányítja az emberek figyelmét a fényszennyezésre. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.