A Brexitről szóló népszavazás eredményét látva Spanyolország úgy döntött, visszaköveteli Gibraltárt Nagy-Britanniától. Jose Manuel Garcia-Margallo spanyol külügyminiszter úgy látja, a brit uniós tagságról döntés teljesen megváltoztatja a harmad újpestnyi földnyelv jövőjét.
Gibraltár brit tengerentúli terület 1713 óta, alig több mint hat négyzetkilométer, közel 30 ezren lakják. A terület hovatartozása szuverenitása a brit–spanyol kapcsolatok egyik legfontosabb kérdésének számít. A külügyminiszter szerint a Brexit most egy rég nem látott lehetőséget nyit meg a félsziget sorsával kapcsolatban.A spanyol kormány arra törekszik, hogy Gibraltárt maradjon ki azokból a tárgyalásokból, amelyen a brit területek EU-ból történő kilépését rendezik. El akarják érni, hogy a félsziget kettős ellenőrzés vagy teljes spanyol fennhatóság alá kerüljön.
A gibraltáriak többsége egyébként arra szavazott, hogy Nagy-Britannia maradjon az EU tagja. Gibraltár lakosainak többsége brit állampolgár, ugyanakkor naponta több ezer spanyol halad át a területen, hogy munkába menjen. Nekik hatalmas szívás lenne, ha a terület nem maradna az EU tagja. (Reuters)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.