Akkora aurórát villantott a Jupiter, hogy beleszédülsz

TUDOMÁNY
2016 július 01., 12:08

Az egész Naprendszer legnagyobb alakzata a Jupiter magnetoszférája. Kiterjedése hatalmas, de látni ritkán lehet. A bolygó körül rendszeres, hogy mágneses pólusok összeakadnak a napszél részecskéivel. Ez a Jupiter aurórája.

photo_camera Fotó: Hubble

Akkora geomagnetikus viharok jönnek ilyenkor létre, melyek nagyobbak az egész bolygónknál. A jelenséget elsőnek a Voyager fedezte fel, még 1979-ben. Azóta külön altudományág jött létre a Jupiter-közeli űrviharok tanulmányozására.

A Hubble Űrteleszkóp pedig a héten minden eddiginél részletesebb és szebb felvételeket szállított nekünk arról, mi megy a Jupiter közelében. A Hubble egy hónapon át figyelte UV-eszközökkel a bolygó északi fényeit. Hamarosan pedig a NASA Juno-missziója megérkezik a bolygó pályájára, hogy egy kifejezetten kockázatos küldetés során másfél éven át figyeljék meg a bolygót és egyben az aurórák eredetét is vizsgálják. (Gizmodo)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.