Első ránézésre úgy tűnik, mintha a Liget Projekt műszaki igazgatója nagyvonalú engedményt tett volna az építkezés ellen tiltakozóknak, mikor Habony Árpád lapjában bejelentette, hogy engedve a nyomásnak, kivágás helyett átültetik a fákat Hungexpónál zajló építkezés helyén. Sághi Attila az interjúban nem győzte hangsúlyozni, hogy a ligetvédők mekkora többletköltséget és csúszást okoztak a projektnek, de a béke kedvéért még ezt is képesek lenyelni:
„a tiltakozók győztek: úgy lett, ahogy akarták. Emögött nincs szakmai érv, sokkal többe kerül és sokkal több idő is, de ha erre van igény, mi ennek hajlandóak vagyunk megfelelni.”
Ráadásul a Hungexpónál olyan fákról van szó, amiknek az átültetéséhez legalább egyéves előkészítő munkára lenne szükség, különben nem maradnak meg az új helyükön. Megyeri Szabolcs kertész szerint ha a Városliget Zrt. komolyan gondolná a fák átültetését, akkor a következő egy évre a beruházást leállítanák, addig a növényeknek pedig páraszórók alatt kellene edződniük, hogy kibírják a költözést. Hozzátette, hogy a nagyobb platánok még így is elpusztulhatnak.
De a Városliget Zrt-nek nincs is ennyi ideje az előkészítésre, már így is szorítja őket a határidő, mivel egy kormányhatározat szerint a Liget Budapest projektet 2018. március 15-ig be kell fejezniük.
A Hungexpónál álló fák átültetése még úgy is több száz millió forintba kerülne, hogy közben annak nem lenne sok értelme. Ráadásul az ehhez szükséges gépeket jó eséllyel külföldről kellene behozni.
A Városliget Zrt.-nek nem is jön rosszul, hogy a tiltakozókra tudnak mutatni a megugrott költségek miatt, de a projekt ellen tiltakozóknak mégiscsak az a bajuk, hogy a beruházók csak akkor hajlandóak rendbe hozni egy lepusztult parkot, ha újabb épületekkel pakolhatják tele a területet.
A ligetvédők szerint itt lenne az ideje a projekt leállításának és újragondolásának, az alapkérdések megbeszélésének. „Beszéljünk a Városligetbe, egy közpark közepébe lerakni tervezett 40.000 négyzetméteres, a lebontani tervezett PECSA épületének négy-hatszorosát elfoglaló, 40 méter magas Új Nemzeti Galériáról, a 7000 négyzetméteres, 26 méter magas Magyar Zene házáról, a 9000 négyzetméteres föld alatti bővítésű Közlekedési Múzeumról, melyre egy 67 méter magas eklektikus tornyot szándékoznak betonból visszaépíteni”- írták Sághi nyilatkozatára reagálva.
Érezhetően már Sághiéknak is kezdett kínos lenni, amit a Hungexpo területére küldött biztonsági emberek műveltek, ezért bejelentette, hogy „a tömeges biztonsági jelenlét napokon belül meg fog szűnni”, de a valóságban ez sem jelent sok változást. Szerinte a tiltakozás minősége miatt egyébként is szükség volt arra, hogy odaküldjék Tóth Csabáékat, ugyanakkor egy szóval sem utalt arra, hogy a történtek miatt szerződést bontanának a gyanús hátterű biztonsági céggel.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.