Az olimpiák és világbajnokságok rendezése mellett kampányolók rendre fel szogták emlegetni, hogy
mennyi hasznot hoz már rövid távon is egy ilyen rendkívül költséges esemény.
Andrew Zimbalist, a Brookings Institution elemzője most egy egész könyvet szentelt a témának. Könyve, a
Circus Maximus: Az olimpia- és világbajnokság-rendezés mögötti gazdasági hazárdjáték
egy fejezetét most ingyen publikálta a Mediumon. Ez alapján
az a nagy baj ezzel a sokat emlegetett haszonnal, hogy legfeljebb az olimpiarendezés mellett kampányolók képzeletében létezik.
Különben sose készülne el
A rendezéspártiak legfőbb érve, hogy az olimpia- vagy vébérendezés jelentette nyilvánosság és a szoros határidők rákényszerítik az amúgy nem túl hatékony politikai elitet a szükséges infrastrukturális beruházások elvégzésére. Zimbalist szerint viszont megfontolandó, hogy
ha egy politikai rendszer ennyire nem hatékony, akkor tényleg rá kell-e bízni egy többmilliárd dolláros gigaberuházás levezénylését?
Értékesebb lesz a terület
Vitathatatlan tény, hogy ahol nagy infrastrukturális fejlesztéseket hajtanak végre, ott nő a négyzetméterár. De ez igazából csak a terület tulajdonosainak, az ingatlanközvetítőknek és a spekulánsoknak jó, azoknak a kisjövedelmű családoknak, akik kiszorulnak megdrágult lakóhelyükről, aligha.
Mindenki milyen jól érzi majd magát
Az Zimbalist szerint is vitathatatlan, hogy - a riói játékok kivételével - a helyi lakosság az olimpia közeledtével egyre lelkesebbé válik. Ahogy az is hasznos lehet, hogy egy olimpián ezrével vesznek részt önkéntesek. Csakhogy Zimbalist szerint ez a hatás átmeneti: a játékok elmúltával nem lesz több önkéntes, és a remek hangulat is hamar elmúlik. (Via Brookings@Medium)