A héten a klímaváltozás volt a legfelkapottabb téma Ausztráliában, hála egy tökhülye nacionalista politikusnak, a One Nation párt parlamenti képviselőjének, Malcolm Robertsnek. Roberts volt olyan hülye, hogy tévévitába keveredett egy igazi tudóssal a klímaváltozásról, ami szerinte nincs, és amire bizonyítékokat követelt a brit fizikustól, Brian Coxtól.
Meg is kapta, mindenféle grafikonok formájában, amelyek aztán adatokkal igazolták azt a nehezen vitatható tényt, hogy bizony emelkedik a Föld átlaghőmérséklete.
Ez annyira fellelkesítette az ausztrál asztrofizikust, Katie Macket, hogy egyből twittert kellett ragadnia. Előbb Cox válaszát méltatta, majd beszólt a klímaváltozás tényét tagadóknak is.
Erre érkezett a troll származását már twitteres felhasználónevében a zárójelbe tett (PATKÁNY)-nyal is jelző Gary P Jackson, aki azt ajánlotta Macknek, hogy
talán ideje volna valami valódi TUDOMÁNYT is tanulnia,
és nem azokra a „bűnözőkre” kéne hallgatnia, akik a „klímacsalást” hirdetik.
Erre tromfolt aztán Mack a megfellebbezhetetlen óvodás érvvel, hogy
„nemtom, haver, már szereztem egy PhD-t asztrofizikából, kicsit túltolásnak tűnne ennél többet is szereznem”
Ezen a ponton aztán megtörtént, aminek meg kell történnie. A „bravúros visszavágás” már közel hatezer retweetnél tart, még maga az ilyen Twitter-riposztokban megkérdőjelezhetetlen szaktekintélynek számító J. K. Rowling is retweetelte, és nyomában persze megérkeztek az elmaradhatatlan feministák, akik abból, hogy a vita egyik szereplője egy nő, akinek egy férfi írt valamit, egy lépésből eljutottak odáig, hogy
mansplaining súlyos esete forog fenn.
A mansplaining, ha valaki nem tudná, eredetileg azt jelentette, amikor egy férfi női dolgokban próbált felvilágosítani egy nőt, mondjuk hosszasan magyarázott neki a menstruáció nehézségeiről. Mostanra viszont teljesen inflálódott a kifejezés, és immár minden olyan esetre használják, amikor egy férfi bármit mond egy nőnek.
Innen kéne nyernünk, emberek. (Via Buzzfeed. A címlapképen Katie Mack látható a csillagos ég előterében, via Katie Mack / Facebook.)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.