A Guardian derítette ki, hogy az ENSZ egyik segélyprogramjából több tízmillió dollár jutott olyan szervezetekhez, amik Bassár al-Aszad szíriai elnök családjához kötődtek. Kaptak a pénzből olyan aszadista üzletemberek, akik cégeire most a polgárháborúban az Aszad-rezsim által elkövetett népirtások és más háborús bűncselekmények alatt amerikai és EU-s szankciók vonatkoznak. De
kapott segélyt olyan szervezet is, amit Aszad elnök felesége, és olyan is, amit Aszad egyik üzlettársa alapított.
Az ENSZ helyi küldöttsége azt mondja, hogy azért adták a pénzt ezeknek a szervezeteknek, mert Aszad elnök maga határozza meg, hogy milyen szervezetek kaphatnak segélyt és milyenek nem, a listán pedig nem nagyon marad már miből választani. A küldöttség azzal is védekezett, hogy ezekkel a szervezetekkel talán a segélyek nagyobb része jut el az igazán rászorulókhoz, és hogy szigorúan ellenőrizni fogják, hogy a segélyezett szervezetek megfelelően költik-e el a rájuk bízott pénzt.
Kritikusok szerint azonban az ENSZ szíriai delegációja kompromittálódott. A szervezet segélyeinek nagy része így is csak azokra a vidékekre áramlik, amit az Aszadot támogató szíriai hadsereg ellenőriz, így pedig a népirtással vádolt rezsim nyer csak a segélyen, miközben az ország más vidékeit nem tudják megcélozni ezekkel a pénzekkel, és ha meg is tudnák, Aszadék akkor is megállítanák őket.
Bennfentesek szerint a szíriai segélymisszió az eddigi legdrágább és legkomplexebb misszó, amit az ENSZ valaha vezetett.
A Guardian szerint
Ha ez nem lenne elég, a Guradian által megszerzett dokumentumok szerint az ENSZ és a hozzá köthető szervezetek üzleteltek 258 szíriai céggel. Voltak ezek között több tízmillió dollár értékű szerződések is. Az érintett szíriai cégek közül pedig több is kötődik az Aszad-rezsimhez és azon belül is a diktátor családjához. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.