„A Seuso-kincs Magyarország családi ezüstje”
- mondta Orbán Viktor 2014 márciusban, amikor bejelentették, hogy a magyar kormány visszavásárolta a római kori ezüst készlet hét darabját 4,5 milliárd forintért.
Most pedig az derült ki, hogy a családfő nem szereti, ha az ezüstről kérdezgetik. A Magyar Nemzet próbálta megtudni, hogy ügyvédként kik és mennyi pénzért vettek részt a 4. században készült dísztárgyegyüttesről folyó alkudozáson.
A Miniszterelnökség viszont megtagadta az információk kiadását. Az indoklásuk az volt, hogy tárgyalásokat folytatnak a 15 darabból álló, késő ókori műkincsegyüttes többi darabjának megvásárlásáról is. Márpedig a kormány meggyőződése szerint jelentősen rontaná a pozícióit, ha a korábbi vagy a folyamatban lévő tárgyalások bármilyen részletéről tájékoztatnák a nyilvánosságot.
A Magyar Nemzet pert is indított az adatokért, de a tárgyaláson derült ki, hogy Lázár János 2013-ban 30 évre titkosította a Seuso-aktákat. Ezek szerint jelentősen elhúzódó alkudozásokra számítanak.
A Seuso-kincseket a 70-es évek közepén találta meg Sümegh József, majd több darabját is megpróbálta eladni. Sümeghi 1980-ban rejtélyes körülmények között meghalt.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.