Egyre valószínűbb, hogy szomorú véget ért az Európai Űrügynökség Schiaparelli névre keresztelt Mars-szondája, amivel a landolása előtt vesztették el a kapcsolatot. Már akkor is feltételezték, hogy valami elromolhatott, valószínűleg nem megfelelő ideig - a tervezett 30 helyett csak 3-4 másodpercig - működtek a szonda fékezőrakétái, így az a felszínbe csapódhatott.
A NASA Marsi Felderítő Műholdjának október 20-i felvételei igazolni látszanak ezt a feltevést. A felvételeken a szonda tervezett leszállóhelyétől 5,4 kilométenyir egy 15-40 méter széles, friss krátert találtak, amelyen jól láthatók a marsi talaj mélyebb, sötétebb rétegei. Látható még egy világosabb folt is, amiről azt feltételezik, hogy a szonda fékezőernyője lehet.
A NASA most a műhold nagy felbontású kameráját is ráfordíthatják a vélt becsapódás helyére, amely már elég részletes képet adhat a kráterről. (Via Ars Technica)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.