Oroszország visszavonta kérelmét, hogy hadiflottaegysége kiköthessen, és tankolhasson a Spanyolországhoz tartozó észak-afrikai Ceutában - közölte a spanyol külügyi tárca szerdán. Az orosz védelmi minisztérium szóvivője nem sokkal később azt nyilatkozta: semmilyen kikötéssel kapcsolatos kérelmet nem küldtek a spanyol hatóságoknak.
A dél-európai ország minisztériumának tájékoztatása szerint Oroszország még szeptemberben kért engedélyt a kikötésre október 28-a és november 2-a közöttre, amelyet előzetesen meg is kapott. Azonban a spanyol kormány - miután a NATO kifejezte aggodalmát azzal kapcsolatban, hogy az orosz haderőt Szíriában, aleppói polgári célpontok ellen vethetik be - utóbb információt kért az orosz flottaegység küldetésének céljáról.
Oroszország spanyolországi nagykövete szerdán közölte a külügyminisztériummal, hogy visszavonja a kikötési kérelmet.
A tíz egységből álló orosz konvoj múlt pénteken haladt át a La Manche-csatornán. A konvoj zászlóshajója a Kuznyecov tengernagy nevű repülőgép-hordozó, és a flottához tartozik a Nagy Péter cárról elnevezett atommeghajtású cirkáló, több romboló és kiszolgáló hajó, valamint egy tengeralattjáró.
A konvoj várhatóan csatlakozik a már Szíria földközi-tengeri partjai előtt állomásozó tíz másik orosz hadihajóhoz.
Röviddel a spanyol külügyminisztérium közleménye után az Interfax orosz hírügynökségnek Igor Konasenkov, az orosz védelmi minisztérium szóvivője azt mondta: semmilyen kikötéssel kapcsolatos kérelmet nem küldtek a spanyol hatóságoknak, a kontingens hajóinak megvannak a megfelelő forrásai feladatuk végrehajtásához. Úgy fogalmazott, hogy felmerült annak lehetősége, hogy miután a Gibraltári-szoroson átvonult a hajóraj, a spanyol fél beleegyezésével kikötne egy, vagy több hajó a kontingensből.
Konasenkov hozzátette azt is, hogy szerdán a spanyol vezetés képviselői arról számoltak be, hogy az Egyesült Államok és a NATO nyomása miatt az orosz hajók kikötése nem lett volna célreavezető. (MTI, Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.