Meglepve olvassák le ezen az őszön a hőmérőket az Északi-sark kutatói.
Októberben 5,6 fokkal volt melegebb az átlagos hőmérséklet, mint az 1981 - 2010 közötti átlag volt. Ez 19 mérőállomás átlaga, Kanada, Oroszország és Grönland összesített adatai alapján. Ennél nagyobb kilengés még csak egyszer volt: éppen idén januárban, amikor 6,5 fokkal volt melegebb, mint a 20. század végén.
És ami igazán megdöbbentette a kutatókat, hogy novemberben még melegebb lett. November 3-án például 9,6 fokkal volt melegebb a mérőállomások átlaga a szokásosnál. 1971 óta sosem volt még ilyen meleg a november eleje arrafelé.
A sarkvidéken a tengert beborító jég sem volt még ilyen vékony.
A klímakutatók még nem tudják, hogy miért melegszik a sarkvidék sokkal gyorsabban, mint a Föld többi része. Az viszont valószínű, hogy a sarkok melegedése nyomán a hideg levegő könnyebben áramlik dél felé, vagyis ahogy enyhül az idő a sarkokon, úgy lesz hidegebb a tél Szibériában, Közép-Ázsiában és Észak-Amerikában. (washington post)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.