Visszamarhatnak a világháborúkban az óceánba dobott vegyi fegyverek

háború
2016 november 20., 14:34
comments 133

Tudósok becslése szerint kb. 1 millió tonnányi, az első és a második világháború alatt és után kidobott vegyi fegyver hever az óceán mélyén, és ez komoly fenyegetés lehet a vízi élővilágra, sőt mindenkire. A vegyszereket ugyanis fémhordókban dobták ki, és amin azokat megeszi a rozsda, kiszabadulhatnak a veszélyes gázok.

A NATO Science for Peace and Security (SPS, azaz Tudomány a Békéért és a Biztonságért) programjában a tudósok három éve figyelik meg a Balti-tengert. A munkájuk célja, hogy behatárolják, mekkora veszély várható, ugyanis úgy vélik, hogy ha az itt kidobott, összesen 50 ezer tonna vegyi fegyver csak hatoda kiszabadul, a környék élővilága 100 évre gajra mehet.

Egy brit focicsapat gázmaszkban, valahol Észak-Franciaországban, 1916-ban
photo_camera Egy brit focicsapat gázmaszkban, valahol Észak-Franciaországban (1916)

A probléma az, hogy a második világháború végén egy csomó fegyvert ellenőrizetlenül, titokban, dokumentumok nélkül, meg nem nevezett helyeken lomtalanítottak. A szovjetek itt váltak meg 15 ezer tonna vegyi fegyvertől, pedig a víz maximum 459 méter mély. Az amerikaiak óvatosabbak voltak, minimum 1800 méter mélyre dobták a gázt. A londoni egyezmény értelmében 1972 óta tilos a vizeinket így szennyezni.

A jelek szerint már az előszobában van a baj: az egyesült államokbeli Delaware-ben az elmúlt években már jelentették, hogy mustárgázt sodort a partra az óceán. 1997-ben pedig lengyel tűzoltók húztak ki a tengerből egy jéggé fagyott mustárgáztömböt. Égési sérülésekkel, hólyagokkal kerültek kórházba. (Science Alert)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.