A milliárdos veszteségek ellenére az Európai Unió vezetői csütörtök este 2017. július 31-ig újra meghosszabbították az Oroszország ellen hozott szankciókat. A 28 tagállam vezetői egyben arról is megállapodtak az ukrán társulási szerződésről is.
Az Unió tagállamai közül ugyanis Hollandia eddig még nem ratifikálta az szerződést, miután egy áprilisi népszavazáson a szavazók többsége elutasította az euroszkeptikus szervezetek által kiírt, nem kötelező érvényű referendumon. Ennek ellenére Mark Rutte holland kormányfő továbbra is úgy gondolja, hogy „társulási egyezmény elutasítása a legnagyobb ajándék lenne, amit adhatunk Vlagyimir Putyin orosz elnöknek”.
A mostani nyilatkozat kimondja, hogy a szerződéssel Ukrajna nem válik egyből EU-tagjelölt országgá, és ez a későbbiekben sem szolgálhat majd alapul erre. Kitértek rá, az egyezmény nem jelenti azt, hogy az uniónak kollektív biztonsági garanciákat vagy bármiféle katonai támogatást kellene nyújtania Ukrajnának.
A találkozó másik nagy témája a menekültválság volt. Angela Merkel német kancellár felhívta a figyelmet arra, hogy fokozni kell a küzdelmet az embercsempészek és a menekülthullámot előidéző körülmények ellen. Az EU a válság megoldására biztosítani szeretné a külső határokat és partnerségi megállapodást akar kötni az észak-afrikai államokkal.
A tanácskozás kezdetén az uniós vezetők fogadták Kelet-Aleppo polgármesterét, aki beszámolt nekik a szíriai helyzetről. Brita Hagi Hasan azt kérte tőlük, hogy küldjenek megfigyelőket a térségbe, amivel szerinte biztosítani lehetne az ott tartózkodó 50 ezer civil életét. (SZ/MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.