Pénteken alakította át a német kormány Joachim Gauck államfő: a külügyminiszteri poszton Frank-Walter Steinmeiert Sigmar Gabriel alkancellár váltotta. A frissen kinevezett külügyminiszter első útja szombaton Párizsba vezetett, ahol francia kollégájával közösen
álltak ki Donald Trump amerikai elnök menekültellenes rendelete ellen.
Jean Marc Ayrault rendkívül aggasztónak nevezte a döntést. Sigmar Gabriel kijelentette, hogy
"kötelességünk az is, hogy fogadjuk a háború és az elnyomás elől menekülőket".
A német külügyminiszter hozzátette, hogy szerinte az Egyesült Államok egy olyan ország aminek fontosak a keresztény hagyományok. Gabriel szerint ennek része a szeretet és mások segítése is.
Szombaton a francia elnökkel és a német kancellárral is beszélt telefonon Donald Trump. Francois Hollande a protekcionizmus veszélyeire figyelmeztette az amerikai elnököt. A francia elnök szerint Trump hozzáállása gazdasági és politikai következményekkel járhat.
"Egy instabil és bizonytalan világban a bezárkózás zsákutcába vezet,"
mondta Hollande, aki még a NATO szükségességére és a párizsi klímavédelmi megállapodás fontosságára hívta fel Trump figyelmét.
Angela Merkellel meglepően hosszan, háromnegyed órán keresztül beszélt Trump. A kancellár és az elnök egyetértett abban, hogy a
NATO alapvető fontosságú szerepet játszik a transzatlanti együttműködésben és a nemzetközi biztonság fenntartásában.
A szervezet tagországainak pedig méltányosan ki kell venniük részüket a kollektív biztonságuk megteremtésében. Ígéretet tettek arra is, hogy tovább mélyítik a két ország közti kapcsolatokat, és a jövőben erősítik az együttműködést a terrorizmus elleni harcban. Donald Trump a telefonos egyeztetés során közölte, hogy
ott lesz a júniusi G20-csúcson Németországban.
(France24)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.